Home Biznes i finanse PGE Energetyka Kolejowa: Nowa Spółka w KRS

PGE Energetyka Kolejowa: Nowa Spółka w KRS

by Wiadomości Sosnowiec
0 comment

27 kwietnia br. PGE Energetyka Kolejowa została zarejestrowana po wprowadzeniu zmian w KRS. Jest to efekt udanego procesu zakupu 100 proc. udziałów spółki przez PGE, który zakończył się 3 kwietnia br.

„Zakończyliśmy wymagane formalności związane z przejęciem spółki PGE Energetyka Kolejowa, spółka funkcjonuje pod nową nazwą. Tym samym, już oficjalnie do Grupy PGE dołączył nowy segment biznesowy. Przyspieszamy też proces integracji spółki z Grupą PGE, dzięki czemu PGE Energetyka Kolejowa będzie dalej się rozwijać, co wzmocni bezpieczeństwo energetyczne Polski – mówi Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej – Od 2016 roku PGE Energetyka Kolejowa przeszła szeroki program modernizacyjny, przeznaczając na inwestycje ok. 4,3 mld zł. Dotyczyły one zarówno segmentu dystrybucji, IT, administracji, jak i zakupu i modernizacji sprzętu kolejowego. Jestem przekonany, że te inwestycje będą stanowić podstawę do kolejnych działań prowadzonych już w ramach Grupy PGE i przełożą się na rozwój tego strategicznego obszaru polskiej gospodarki” – dodaje Wojciech Dąbrowski.

28 grudnia 2022 roku PGE podpisało wstępną umowę zakupu udziałów spółki PGE Energetyka Kolejowa. Przeprowadzona w kwietniu 2023 roku transakcja przejęcia PKP Energetyka przez Grupę PGE ugruntowała jej pozycję jako największego producenta i dystrybutora energii elektrycznej w Polsce, a także wzmocniła bezpieczeństwo polskiej energetycznej infrastruktury kolejowej. Po spełnieniu wszystkich warunków określonych w umowie wstępnej oraz uzyskaniu zgody UOKiK, PGE dokonała ostatecznej sfinalizowania procesu przejęcia.

Energetyka Kolejowa w ciągu lat 2016 – 2022 podjęła szereg inwestycji, których łączna wartość wyniosła ok. 4,3 mld zł. W ramach tych działań zmodernizowano układy zasilania, przyłączono nowych odbiorców energii elektrycznej, odtworzono, rozbudowano i zmodernizowano sieci dystrybucyjne, a także zrealizowano zadania związane z IT, administracją oraz usługami zakupu i modernizacji sprzętu kolejowego. Wszystko to doprowadziło do wyraźnego wzrostu wartości rzeczowych aktywów trwałych własnych spółki.

PGE Energetyka Kolejowa dostarcza 4,32 TWh energii elektrycznej rocznie, co stanowi 3% całej energii wytwarzanej w Polsce. Do tego wykorzystuje 21,5 tys. km linii energetycznych oraz 6 nowoczesnych centrów sterowania ruchem, z którymi współpracuje 52 tys. inteligentnych liczników energii (AMI). Infrastrukturę uzupełnia 814 podstacji trakcyjnych i kabin, 6 213 stacji energetycznych oraz 70 pociągów sieciowych.

banner

Grupa PGE jest liderem na polskim rynku energetycznym. Od 2022 r. jej długość linii dystrybucyjnych wynosi ok. 320 tys. km, co oznacza, że jest ona w stanie dostarczyć do odbiorców blisko 41,4 TWh energii. Co więcej, obecnie Grupa PGE jest największym producentem energii z odnawialnych źródeł, a jej sprzedaż energii wynosi ok. 37,3 TWh. Dzięki temu jest ona liderem w krajowej transformacji energetycznej.


Dystrybucja: pap-mediaroom.pl

You may also like

SOSNOWIEC WIADOMOŚCI

Regionalny serwis informacyjny

 

ZP20 Piotr Markowski

Al. Komisji Edukacji Narodowej 36 / 112B
02-797 Warszawa

+48 733 644 002   |   office@zp20.pl

© 2023 Sosnowiec Wiadomości. ZP20 Piotr Markowski

Wykorzystujemy pliki cookies.    Polityka Prywatności    O ciasteczkach
AKCEPTUJĘ