Home Biznes i finanse Polska transformacja energetyczna w Korei: wizyta Wojciecha Dąbrowskiego

Polska transformacja energetyczna w Korei: wizyta Wojciecha Dąbrowskiego

by Wiadomości Sosnowiec
0 comment

Prezes PGE Polskiej Grupy Energetycznej, Wojciech Dąbrowski, miał przyjemność otworzyć sesję plenarną Międzynarodowej Konferencji ICAPP w Gyeongju w Korei Południowej zatytułowaną „Polityka energetyki jądrowej na rzecz neutralności pod względem emisji dwutlenku węgla i bezpieczeństwa energetycznego”. Podczas spotkania przedstawiciele najważniejszych światowych firm i instytucji związanych z energetyką jądrową z Korei Południowej, USA, Japonii, Francji, Wielkiej Brytanii, Kanady i Zjednoczonych Emiratów Arabskich mieli okazję podzielić się swoimi doświadczeniami i dobrą praktyką na temat obecnych i przyszłych kierunków i potrzeb rozwoju energetyki jądrowej. Wojciech Dąbrowski podkreślił, że planowana elektrownia jądrowa w regionie konińskim będzie zapewniać stabilne dostawy taniej i czystej energii, zastępując wygaszane źródła węglowe.

Prezes Wojciech Dąbrowski spotkał się z koreańskimi partnerami z KHNP w trakcie swojej wizyty w Korei, aby omówić szczegóły realizowanego wspólnie projektu budowy elektrowni jądrowej w regionie konińskim. Prezes KHNP Whang Joo-ho wyraził swoje zaangażowanie w inwestycję podkreślając, że firma włożyła w projekt dużo wysiłku, a także, że ma ona pełne wsparcie rządu koreańskiego. Wspomniany projekt wymagał ostatnio powołania spółki PGE PAK Energia Jądrowa S.A., która będzie partnerem dla koreańskiej firmy. Prezes Dąbrowski poinformował też o koniecznych badaniach wykonalności i ocenach oddziaływania na środowisko. Obecnie w realizację inwestycji zaangażowanych jest ponad 100 osób z KHNP.

„Wspólnie z koreańskim partnerem realizujemy unikalny projekt budowy elektrowni jądrowej, która będzie miała ogromne znaczenie dla osiągnięcia neutralności klimatycznej, ochrony środowiska, a przede wszystkim walki o niższe ceny za energię dla odbiorców – mówił Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej podczas konferencji ICAPP. – Docelowy miks energetyczny Polski będzie opierać się na zeroemisyjnych źródłach energii: OZE i energii jądrowej. Zgodnie z przyjętymi założeniami do 2040 r. ilość mocy zainstalowanych wszystkich źródeł energii elektrycznej w Polsce ulegnie podwojeniu do poziomu ok. 130 GW, a OZE i atom będą stanowić ok. 74 proc. mocy zainstalowanych i pokryją ok. 73 proc. zapotrzebowania na energię elektryczną. Część tej energii będzie zapewniać elektrownia jądrowa w Koninie. Zgodnie z założeniami będzie ona dostarczać 22 TWh energii, co odpowiada 12 proc. dzisiejszego zapotrzebowania” – dodał Wojciech Dąbrowski.

Polska Grupa Energetyczna (PGE) oraz ZE PAK wspólnie z koreańskim KHNP rozpoczęły projekt, który ma na celu wsparcie realizacji planów Polski zawartych w PPEJ i PEP 2040 dotyczących transformacji energetycznej i wykorzystania energii jądrowej.

PGE i ZE PAK wraz z koreańskim KHNP uruchomiły przedsięwzięcie mające na celu wspieranie polskich planów transformacji energetycznej i wykorzystania energii jądrowej, opisanych w PPEJ i PEP 2040.

banner

PGE, ZE PAK i koreański KHNP wspólnie zainicjowali projekt, który ma na celu wesprzeć realizację postanowień PPEJ i PEP 2040, dotyczących transformacji energetycznej i wykorzystania energii atomowej przez Polskę.

Polska Grupa Energetyczna, ZE PAK i koreański KHNP weszli wspólnie w projekt, którego celem jest wsparcie transformacji energetycznej w Polsce oraz wykorzystania energii jądrowej, zgodnie z zapisami PPEJ i PEP 2040.

Plany PGE, ZE PAK i KHNP zakładają budowę dwóch bloków o łącznej mocy 2,8 GW wykorzystując technologię ARP 1400. Wybór padł na region Konina, który posiada korzystną infrastrukturę przesyłową, dzięki czemu realizacja inwestycji jest kosztowa i szybka, a także pozwala na rozproszenie źródeł wytwórczych.

Podczas konferencji ICAPP 2023 Karol Rabenda, Wiceminister Aktywów Państwowych oraz prezes PGE Wojciech Dąbrowski spotkali się z przedstawicielami koreańskiego Ministerstwa Energii, którym przewodniczył wiceminister Cheon Young-ghil. Omawiano tam polsko-koreańską współpracę gospodarczą, skutki napięć na światowych rynkach energetycznych związanych z konfliktem ukraińsko-rosyjskim oraz energetykę jądrową. Wiceminister Cheon Young-ghil potwierdził, że Ministerstwo Energii oraz koreański rząd popierają wspólny projekt polsko-koreański. W najbliższych tygodniach planowana jest wizyta delegacji rządowej Korei w Polsce, dla której głównym celem będzie omówienie projektu jądrowego.

Podczas wizyty prezesa zarządu PGE Wojciecha Dąbrowskiego na konferencji ICAPP odbyły się również spotkania biznesowe z przedstawicielami koreańskich spółek, m.in. z Grupy SK, która jest obecna w Polsce od kilku lat, budując w Stalowej Woli fabrykę folii miedzianej. Oprócz tego, prezes Dąbrowski porozmawiał także z Daewoo E&C oraz Doosan Heavy Industries, aby poznać ich doświadczenia w realizacji budowy elektrowni jądrowych i móc współpracować z polskim przemysłem w zakresie budowy własnych elektrowni atomowych w Polsce.

Prezes Wojciech Dąbrowski i Maciej Stec – wiceprezes PGE PAK Energia Jądrowa S.A. – spotkali się z koreańskimi dziennikarzami, aby podkreślić, że choć Polska i Korea dzieli ponad 7 tys. kilometrów, to łączy ich wiele wspólnych cech.

„Wyrazem tego jest bardzo szybko rozwijająca się współpraca gospodarcza, militarna, a teraz także energetyczna. Można powiedzieć, że polsko-koreańska współpraca rozkwita” – dodał. „W kwietniu 2023 roku PGE i ZE PAK powołały spółkę celowa PGE PAK Energia Jądrowa, która będzie reprezentowała polską stronę w projekcie. Także ta spółka podpisze umowę ze stroną koreańską i wspólnie wybudują elektrownię w rejonie konińskim. Liczymy, że strona koreańska obejmie 49 proc. udziałów w planowanej polsko-koreańskiej spółce” – podkreślił Prezes Dąbrowski.

Karol Rabenda, Wiceminister Aktywów Państwowych, wraz z prezesem zarządu PGE Wojciechem Dąbrowskim oraz wiceprezesem zarządu PGE PAK Energia Jądrowa S.A., Maciejem Steciem, wzięli udział w otwarciu 38. corocznego Międzynarodowego Kongresu ICAPP oraz INEX (Międzynarodowej Wystawie Energii Jądrowej). Od 1985 roku INEX jest największą i najstarszą wystawą branży jądrowej w Korei, służąc do zwiększania świadomości zarówno krajowej, jak i międzynarodowej dotyczącej energetyki jądrowej, rozwoju gałęzi przemysłu i dostawców oraz współpracy międzynarodowej.

Kongres ICAPP w Gyeongju w Korei Południowej w dniach 24-27 kwietnia to wyjątkowa okazja do spotkania liderów branży energetyki jądrowej, wymiany informacji, prezentacji wyników pracy, przeglądu stanu przemysłu oraz dyskusji o przyszłych kierunkach i potrzebach wdrażania nowych systemów elektrowni na całym świecie. Hasłem przewodnim tego wydarzenia jest: „Energia jądrowa – duże kroki w kierunku zapewnienia czystej przyszłości”, a organizatorem jest Koreańskie Towarzystwo Jądrowe. Nie przegap tej okazji, by być częścią tego wyjątkowego spotkania!

Podpisanie listu intencyjnego przez PGE, ZE PAK i KHNP w Seulu w październiku 2022 roku było początkiem prac nad budową elektrowni jądrowej w oparciu o koreańską technologię APR1400. Przygotowany wstępny plan został uzupełniony o dodatkowe wnioski i założenia po dokonanej analizie. W konsekwencji, PGE i ZE PAK podpisały porozumienie o utworzeniu spółki celowej, która będzie reprezentować polskich partnerów w relacjach z KHNP. Utworzona w wyniku tego procesu spółka PGE PAK Energetyka Jądrowa posiada po 50% udziałów każdego z jej współtwórców. Aktualnie, spółka prowadzi badania lokalizacyjno-środowiskowe, pozyskuje finansowanie i przygotowuje szczegółowy harmonogram inwestycji. Po uzyskaniu niezbędnych pozwoleń i decyzji administracyjnych zostanie powołana spółka wspólna PGE PAK Energetyki Jądrowej i KHNP, która będzie odpowiedzialna za budowę elektrowni. W ten sposób polska strona zostanie zagwarantowana wpływ na kluczową dla państwa infrastrukturę energetyczną. Zgodnie z wyznaczonym harmonogramem, pierwszy blok ma wystartować w 2035 roku.


Na podstawie aktualności z serwisu: pap-mediaroom.pl

You may also like

SOSNOWIEC WIADOMOŚCI

Regionalny serwis informacyjny

 

ZP20 Piotr Markowski

Al. Komisji Edukacji Narodowej 36 / 112B
02-797 Warszawa

+48 733 644 002   |   office@zp20.pl

© 2023 Sosnowiec Wiadomości. ZP20 Piotr Markowski

Wykorzystujemy pliki cookies.    Polityka Prywatności    O ciasteczkach
AKCEPTUJĘ