Home Biznes i finanse Oszczędzaj na eksploatacji budownictwa społecznego – jak NCBR może pomóc

Oszczędzaj na eksploatacji budownictwa społecznego – jak NCBR może pomóc

by Wiadomości Sosnowiec
0 comment

Mieszkańcy inteligentnego budynku komunalnego w Mysłowicach będą mieli możliwość wprowadzenia się już w styczniu. Do ich dyspozycji będzie 29 mieszkań o powierzchni od 45 do 68 m2, wybudowanych w technologii 3D. Montaż 56 modułów trwał zaledwie trzy i pół tygodnia. Budynek, obecnie w fazie testów, jest zeroemisyjny i wyposażony w najnowsze technologie, zapewniające wytwarzanie energii przewyższającej zużycie.

11 grudnia 2023 roku odbyło się uroczyste otwarcie budynku przy ul. Karola Miarki 28 w Mysłowicach, którego powstanie było możliwe dzięki przedsięwzięciu Narodowego Centrum Badań i Rozwoju „Budownictwo efektywne energetycznie i procesowo”, współfinansowanemu przez Unie Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

„Projekt pokazuje jak istotne z punktu widzenia transformacji energetycznej są innowacje. Budynek socjalny powinien być przede wszystkim tani w utrzymaniu, aby przeprowadzić transformację energetyczną bez strat i kosztów dla ludzi. Innowacje w tym przypadku to nie tylko ekologia czy bezemisyjność, ale także wysoki komfort życia mieszkańców” – mówił Wojciech Racięcki, dyrektor działu Rozwoju Innowacyjnych Metod Zarządzania Programami w Narodowym Centrum Badań i Rozwoju (NCBR).

Obiekt o powierzchni całowitej 2134 m2 jest innowacyjnie wyposażony w szereg technologicznych rozwiązań, takich jak panele fotowoltaiczne, kolektory solarne czy maty kapilarne. Jest także wyposażony w centralę wentylacyjną z odzyskiem wilgoci i powietrza na poziomie 95 proc., magazyn energii elektrycznej i cieplnej, system odzysku energii cieplnej ze zbiornika ścieków szarych oraz system odzysku wody deszczowej. Wszystkie elementy są koordynowane przez inteligentny system zarządzania budynkiem (BMS). Na terenie obiektu znajduje się także specjalne mieszkanie wspomagane, przeznaczone dla osoby niepełnosprawnej.

Obiekt o powierzchni całkowitej 2134 m2 jest wyposażony w nowoczesne technologie, takie jak panele fotowoltaiczne, kolektory solarne, maty kapilarne i inteligentny system zarządzania budynkiem (BMS). Centrala wentylacyjna jest wyposażona w odzysk wilgoci i powietrza na poziomie 95 proc., a magazyn energii elektrycznej i cieplnej zapewnia maksymalną efektywność energetyczną. Obiekt wyposażony jest także w system odzysku energii cieplnej ze zbiornika ścieków szarych oraz system odzysku wody deszczowej. Na terenie obiektu znajduje się mieszkanie wspomagane, które jest przeznaczone dla osoby niepełnosprawnej.

banner

Samorządowcy widzą w prototypie szybko wznoszonego i niedrogiego w utrzymaniu budynku szansę na poprawę jakości budownictwa socjalnego, jak również na dostosowanie go do potrzeb różnych regionów naszego kraju.

„Projekt oferuje gminom nie tylko szybkie budownictwo komunalne, ale również odpowiadające unijnym dyrektywom dotyczącym efektywności energetycznej. To ważne, bo przepisy się bardzo mocno zmieniają, a gminy przeważnie dysponują dosyć starym zasobem mieszkaniowym, który z efektywnością energetyczną ma niewiele wspólnego” – wskazała Małgorzata Książek-Grelewicz, dyrektor Miejskiego Zarządu Gospodarki Komunalnej w Mysłowicach.

W styczniu 2024 r. po przejściu szkoleń związanych z funkcjonowaniem demonstratora technologii, 28 rodzin oraz osoba niepełnosprawna, wyznaczona przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej, zamieszkają w budynku.

Uczestnicy dostaną również dostęp do wszystkich usług, jakie oferuje budynek, w tym do bezpłatnych zajęć sportowych i edukacyjnych.

Uczestnicy będą mieli dostęp do wszystkich usług oferowanych przez budynek, w tym do bezpłatnych zajęć sportowych i edukacyjnych.

Będą również mogli skorzystać z wielu wyjątkowych funkcji, takich jak sala gimnastyczna, klub fitness i kawiarnia.

Uczestnicy będą mieli dostęp do wyjątkowych funkcji, takich jak sala gimnastyczna, klub fitness i kawiarnia, aby cieszyć się wszystkimi udogodnieniami budynku.

Budynek został wykonany w technologii modułowej 3D, w której 56 modułów tworzących kubaturę budynku było kompletnie wykończonych w fabryce. Niezwykłe tempo wykończenia budynku było możliwe dzięki instalacjom, stolarkom, meblom kuchennym i wyposażeniu łazienek. Moduły zostały przetransportowane i zamontowane na placu budowy w zaledwie 3,5 tygodnia.

Spółka DMD Modular p.s.a. jest liderem konsorcjum DMD-M (Dostępny Moduł Mieszkalny) i wyłonionym w drodze konkursu przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju wykonawcą projektu.

„Prefabrykacja modułowa 3D to realizacja budynku w 95 proc. poza placem budowy, w sposób nieinwazyjny dla środowiska. Budynek został wyprodukowany w kontrolowanych warunkach fabrycznych w bardzo krótkim czasie i przy bardzo niskim zaangażowaniu zasobów materiałowych i ludzkich. Pamiętajmy, że jest to prototyp. Gdybyśmy taki budynek powtórzyli, to ustawienie go trwałoby 11-12 dni” – zaznaczyła Ewelina Woźniak-Szpakiewicz, prezes zarządu DMD Modular p.s.a.

Budynek wyposażony jest w szereg innowacyjnych technologii, które zmniejszają zużycie energii. Dzięki wykorzystaniu wysokosprawnych urządzeń, mieszkańcy będą mieć zapewniony dostęp do niezawodnej i ekologicznej energii.

Barbara Rzepkowska, kierownik projektu „Budownictwo efektywne energetycznie” w NCBR, zauważa, że budynek wykorzystuje szereg innowacyjnych rozwiązań, które umożliwiają jego efektywne funkcjonowanie oraz optymalne wykorzystanie odnawialnych źródeł energii.

„Zastosowane tutaj zostały m.in. ładowarka energii elektrycznej oraz magazyn energii elektrycznej. Zmagazynowana w ciągu dnia energia z paneli fotowoltaicznych będzie wykorzystywana przez mieszkańców tego budynku nocą” – powiedziała Barbara Rzepkowska.

Użytkownicy budynku mają możliwość kontrolowania wszystkich systemów za pomocą BMS-u, który umożliwia regulację temperatury, wilgotności powietrza, jasności i innych parametrów. System ten jest połączony z wszystkimi instalacjami budynku, monitorując je i wykonując niezbędne działania, aby wszystko działało prawidłowo.

Wszystkie instalacje w budynku są połączone z BMS-em. Jest to system wspomagający funkcjonowanie całego budynku, który pozwala użytkownikom na regulację temperatury, wilgotności powietrza, jasności i innych parametrów. System ten stale monitoruje i wykonuje niezbędne działania, aby wszystkie instalacje działały sprawnie.

Użytkownicy mają dostęp do BMS-u, dzięki któremu mogą dostosować wszystkie parametry budynku do swoich potrzeb. System wykonuje wszelkie niezbędne czynności, aby zapewnić optymalne działanie instalacji.

„Użytkownicy mogą sami regulować temperaturę w pomieszczeniu, ale dodatkowo system BMS posiada funkcję sprawdzania, czy w danym mieszkaniu ktoś jest. Jeżeli czujka ruchu nie odkryje obecności mieszkańców, przechodzi na tryb EKO, czyli wszystkie media są przełączane do minimum – tylko tyle, żeby budynek mógł funkcjonować. System BMS sczytuje również parametry wilgotności powietrza i zawartości CO2 w pomieszczeniach. Jeżeli są wysokie, centrale wentylacyjne zostają załączone, żeby w pomieszczeniu nastąpiła wymiana powietrza” – wyjaśniła ekspertka.

Budowa Demonstratora Technologii przy ul. Karola Miarki w Mysłowicach została sfinansowana dzięki wsparciu NCBR w ramach projektu „Podniesienie poziomu innowacyjności gospodarki w celu wspierania realizacji Europejskiego Zielonego Ładu”. NCBR przeznaczyło na ten cel 20,5 mln zł.

Projekt jest sfinansowany w ramach poddziałania 4.1.3 „Innowacyjne metody zarządzania badaniami Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój”, za pośrednictwem Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego poprzez umowę z dnia 3 lipca 2020 r. o numerze POIR.04.01.03-00-0001/20-00.


Dystrybucja: pap-mediaroom.pl

You may also like

SOSNOWIEC WIADOMOŚCI

Regionalny serwis informacyjny

 

ZP20 Piotr Markowski

Al. Komisji Edukacji Narodowej 36 / 112B
02-797 Warszawa

+48 733 644 002   |   office@zp20.pl

© 2023 Sosnowiec Wiadomości. ZP20 Piotr Markowski

Wykorzystujemy pliki cookies.    Polityka Prywatności    O ciasteczkach
AKCEPTUJĘ