Home Biznes i finanse PGE: rok pełen innowacyjnych rozwiązań z sektora gospodarki obiegu zamkniętego

PGE: rok pełen innowacyjnych rozwiązań z sektora gospodarki obiegu zamkniętego

by Wiadomości Sosnowiec
0 comment

PGE Ekoserwis, firma z Grupy PGE i lider w dziedzinie gospodarki odpadami, umocniła swoją pozycję jako lider branży GOZ w Polsce w 2023 roku. Firma zdobyła patent na innowacyjną konstrukcję farm fotowoltaicznych, opracowała nagradzany produkt do likwidacji wyrobisk górniczych oraz prowadziła prace badawczo-rozwojowe nad nowymi technologiami recyklingu odpadów z OZE.

„Jako lider krajowej transformacji energetycznej stawiamy na wykorzystanie zasad gospodarki cyrkularnej we wszystkich obszarach naszej działalności. Konsekwentna realizacja naszych celów w tym zakresie pozwoliła nam umocnić się w 2023 roku na pozycji lidera GOZ w Polsce. Jednym z głównych prowadzonych przez nas działań była praca nad technologiami i rozwiązaniami dotyczącymi przetwarzania odpadów, odzyskiem surowców oraz technologiami wytwarzania pełnowartościowych produktów z pozyskiwanych zasobów. Większość naszych działań skupia się w obszarze sektora energetycznego, na przykład poszukujemy technologii do odzyskiwania cennych materiałów ze zużytych łopat turbin wiatrowych czy też optymalizujemy wykorzystanie ubocznych produktów spalania powstałych w energetyce, ograniczając ich składowanie” – mówi Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej.

Połączenie PGE Ekoserwis i spółki zależnej Epore stanowiło jedno z kluczowych wydarzeń, które umożliwiło rozwój unikalnych kompetencji w branżach energetycznej i budowlanej. Dzięki integracji możliwe było skupienie się na zadaniach związanych z gospodarowaniem ubocznymi produktami spalania oraz usługami świadczonymi dla jednostek wytwórczych, takich jak obsługa magazynów, składowisk i instalacji odpopielania dla elektrociepłowni i elektrowni.

Integracja PGE Ekoserwis i Epore pozwoliła na rozwój unikalnych kompetencji w obszarach energetyki i budownictwa, jednocześnie umożliwiając koncentrację na zadaniach związanych z gospodarowaniem ubocznymi produktami spalania oraz obsługą jednostek wytwórczych, takich jak magazyny, składowiska i instalacje odpopielania dla elektrociepłowni i elektrowni.

W ramach segmentu GOZ w 2023 roku podjęto działania badawczo-rozwojowe, które zaowocowały zgłoszeniem patentu dotyczącego konstrukcji balastowo-wsporczej pod instalację paneli fotowoltaicznych (PV). Dzięki temu rozwiązaniu możliwe będzie posadowienie farm PV na terenach, gdzie konstrukcja wbijana nie może być zastosowana z powodów technicznych lub środowiskowych. Projekt innowacyjnej konstrukcji balastowo-wsporczej wykonanej z prefabrykatów betonowych był realizowany od 2021 roku, a po jego zakończeniu w 2023 roku opatentowano wypracowane rozwiązania. Dodatkowym atutem opatentowanej konstrukcji jest możliwość wykorzystania ubocznych produktów spalania i wydobycia do tworzenia mieszanki betonowej przy prefabrykacji balastów, co pozwala zaoszczędzić surowce naturalne i optymalizuje koszty budowy farm PV.

banner

W 2023 roku firma PGE Ekoserwis została uhonorowana przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości za innowacyjność produktów, zwyciężając w konkursie na najlepsze rozwiązanie z obszaru gospodarki obiegu zamkniętego. W kategorii „Produkt wdrożony” wyróżnienie zdobył Geoszyb, mieszanka wypełniająca stosowana w procesach przywracania wartości użytkowych terenom poprzemysłowym i likwidacji wyrobisk górniczych.

W 2023 roku PGE Ekoserwis Centrum Badań i Rozwoju GOZ w Bełchatowie był w pełni operacyjny. To centrum innowacji, które radzi sobie zarówno z rozwojem i wdrożeniem nowych technologii przetwarzania odpadów z energetyki konwencjonalnej, jak i odzyskiem cennych surowców z instalacji OZE.

W ubiegłym roku Centrum GOZ pracowało nad innowacyjną technologią recyklingu łopat turbin wiatrowych, która ma rozwiązać problem zagospodarowania odpadów z farm wiatrowych. Dla PGE opracowana technologia recyklingu oraz powstałe produkty stanowią nowy kierunek działalności. Ponadto, PGE Ekoserwis dostarcza popioły wapienne do kopalni rudy miedzi w Zagłębiu Miedziowym, gdzie są wykorzystywane do uszczelniania górotworów. Obecnie firma pracuje nad wykorzystaniem popiołów wapiennych do likwidacji pustek poeksploatacyjnych, które nasilają się w ostatnim czasie, na przykład w okolicach miasta Siersza.

W 2023 roku podjęto współpracę z ośrodkami naukowymi w celu realizacji projektów badawczych oraz przedsięwzięć związanych z zwiększaniem możliwości zagospodarowania surowców antropogenicznych, głównie UPS i UPW, w różnych branżach i kierunkach. Podpisano list intencyjny o współpracy w obszarze GOZ między PGE Ekoserwis, Instytutem Gospodarki Surowcami Mineralnymi i Energią Polskiej Akademii Nauk w Krakowie oraz Wydziałem Inżynierii Lądowej i Gospodarki Zasobami Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.

Centrum rozpoczęło współpracę z Siecią Badawczą Łukasiewicz w ramach projektu dotyczącego recyklingu łopat turbin wiatrowych. Dodatkowo, podpisanie listu intencyjnego z Centrum Rozwoju Kompetencji w Woli Grzymalinej ma na celu utworzenie Branżowego Centrum Umiejętności.

PGE Ekoserwis to wiodąca firma w segmencie biznesowym Grupy PGE, specjalizująca się w gospodarce obiegu zamkniętego. Dzięki ponad trzydziestoletniemu doświadczeniu w zagospodarowywaniu ubocznych produktów spalania z energetyki, oferuje ponad 200 produktów opartych na ubocznych produktach spalania (UPS) i wydobyciu (UPW), które znajdują zastosowanie w branżach takich jak budownictwo, inżynieria lądowa i rolnictwo.


Pochodzenie wiadomości: pap-mediaroom.pl

You may also like

SOSNOWIEC WIADOMOŚCI

Regionalny serwis informacyjny

 

ZP20 Piotr Markowski

Al. Komisji Edukacji Narodowej 36 / 112B
02-797 Warszawa

+48 733 644 002   |   office@zp20.pl

© 2023 Sosnowiec Wiadomości. ZP20 Piotr Markowski

Wykorzystujemy pliki cookies.    Polityka Prywatności    O ciasteczkach
AKCEPTUJĘ