Home Praca Jakie są perspektywy zawodowe dla Ukraińców w Sosnowcu?

Jakie są perspektywy zawodowe dla Ukraińców w Sosnowcu?

by Wiadomości Sosnowiec
0 comment

Pierwsze kroki na zagranicznym rynku pracy bywają trudne. Aby ułatwić znalezienie zatrudnienia obywatelom Ukrainy, nowe przepisy ograniczyły do minimum formalności związane z podejmowaniem pracy przez cudzoziemców. To szansa, by osoby aktywne zawodowo bez problemu mogły znaleźć etat w Polsce. Jaka praca dla Ukraińców czeka w Sosnowcu i województwie śląskim? Sprawdź!

Praca w województwie śląskim – na co mogą liczyć uchodźcy z Ukrainy?

Obywatele Ukrainy, którzy szukają zatrudnienia u polskiego pracodawcy, powinni wiedzieć, że praca w Sosnowcu jest dla nich dostępna na takich samych zasadach jak dla polskich obywateli. Mogą szukać jej w popularnych serwisach internetowych albo skorzystać ze wsparcia, jakie zapewnia powiatowy urząd pracy. Jednak praca Sosnowiec to nie wszystko – uchodźcy mogą też liczyć na poradnictwo zawodowe, pośrednictwo pracy czy kursy i szkolenia zawodowe.

Dla osób, które nie znają języka polskiego, przygotowano specjalne kursy językowe. Bezpłatne kursy języka polskiego dla obywateli Ukrainy organizowane są przez Uniwersytet Śląski. Mogą z nich korzystać osoby pełnoletnie, które przekroczyły granice Polski po 24 lutym bieżącego roku i przebywają na terenie Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Celem takiego kursu jest nauka podstawowej komunikacji w języku polskim, co znacznie ułatwi znalezienie pracy w Sosnowcu i okolicach.

Praca dla Ukraińców – gdzie szukać pracy w Sosnowcu?

W 2022 roku duży deficyt osób poszukujących pracy można zauważyć w zawodach medycznych, sektorze handlowo-usługowym oraz w branży produkcyjnej. Praca w powiecie sosnowieckim dostępna jest przede wszystkim dla osób wykonujących takie zawody jak:

banner
  • lekarz, pielęgniarka, położna;
  • sprzedawca, kasjer;
  • operator maszyn (wyroby z gumy i tworzyw sztucznych);
  • monter maszyn i urządzeń;
  • magazynier.

W Sosnowcu praca dla uchodźców czeka też w branży budowlanej (robotnicy budowlani, kierownicy budowy, betoniarze, brukarze, murarze itp.), jako kierowcy autobusów i kierowcy samochodów ciężarowych czy pracownicy ochrony fizycznej. Wakaty dostępne są również w edukacji (wychowawcy w placówkach oświatowych, nauczyciele przedszkoli, nauczyciele przedmiotów zawodowych), gastronomii (kucharze i szefowie kuchni) oraz w usługach pocztowych i kurierskich (listonosze i kurierzy).

Praca w Sosnowcu to szansa na zyskanie niezależności finansowej, nabywanie nowych kwalifikacji i budowanie własnej ścieżki kariery. Obywatele Ukrainy, którzy szukają zatrudnienia, przed podpisaniem umowy z przyszłym pracodawcą, powinni sprawdzić wiarygodność firmy lub agencji pracy. Można to zrobić w bazach KRS i REGON (firma) lub na stronie stor.praca.gov.pl, gdzie widnieją informacje o certyfikatach, jakie posiadają polskie agencje pracy tymczasowej.

Praca dla uchodźców – jak zatrudnić obywatela Ukrainy?

Legalna praca w województwie śląskim czy w innych regionach Polski wymaga dopełnienia formalności. Przede wszystkim obywatel Ukrainy powinien posiadać tytuł pobytowy bądź przekroczyć polskie granice po 24 lutym 2022 roku (deklarując zamiar pozostania na terenie kraju). Do podpisania umowy konieczny jest numer PESEL. Nie jest potrzebne zezwolenie na pracę – wystarczy, że pracodawca złoży do urzędu pracy „Powiadomienie o powierzeniu wykonywania pracy obywatelowi Ukrainy”.

Powierzenie pracy na podstawie oświadczenia – praca Sosnowiec a obowiązki pracodawcy:

  • zawarcie umowy pisemnej w języku zrozumiałym dla cudzoziemca;
  • przestrzeganie obowiązków wynikających z powierzenia pracy tożsamych dla zatrudnienia polskiego pracownika (zgłoszenie do ubezpieczeń społecznych i zdrowotnych itp.);
  • minimalne wynagrodzenie (umowa o pracę – obecnie 3010 zł brutto, w 2023 roku – 3490 zł brutto i 3600 zł brutto) lub minimalna stawka godzinowa (między innymi umowa zlecenia – aktualnie 19,7 zł brutto, a w 2023 roku – 22,8 zł brutto i 23,5 zł brutto).

Obywatele Ukrainy a polski PESEL

Praca w Sosnowcu możliwa jest tylko wtedy, gdy ukraiński obywatel posiada numer PESEL. Numer identyfikacyjny jest niezbędny nie tylko w przypadku zatrudnienia cudzoziemca, ale także wtedy, gdy ten planuje starać się o świadczenia socjalne.

Wniosek o przyznanie numeru PESEL można złożyć w wybranym urzędzie gminy. Formularz dostępny jest w języku polskim i ukraińskim.

You may also like

SOSNOWIEC WIADOMOŚCI

Regionalny serwis informacyjny

 

ZP20 Piotr Markowski

Al. Komisji Edukacji Narodowej 36 / 112B
02-797 Warszawa

+48 733 644 002   |   office@zp20.pl

© 2023 Sosnowiec Wiadomości. ZP20 Piotr Markowski

Wykorzystujemy pliki cookies.    Polityka Prywatności    O ciasteczkach
AKCEPTUJĘ