Home Praca Praca bez doświadczenia w Sosnowcu — jak ją znaleźć i ile można zarobić?

Praca bez doświadczenia w Sosnowcu — jak ją znaleźć i ile można zarobić?

by Wiadomości Sosnowiec
0 comment

Najwięcej ofert pracy dla osób nieposiadających doświadczenia zawodowego dotyczy stanowisk dla pracowników fizycznych. Statystyczne zarobki oscylują wokół 3,3 – 4,2 tys. zł brutto miesięcznie. W jakich branżach można szybko znaleźć pracę bez doświadczenia w Sosnowcu i gdzie najlepiej płacą?

Praca bez doświadczenia w centrach logistycznych i magazynach

Jednym z miejsc, w których warto szukać zatrudnienia jest portal GoWork.pl — praca w Sosnowcu dla osób niemających zbyt dużego doświadczenia czeka tu w kilku rodzajach branż. Barometr Zawodów prezentuje całkiem pokaźną listę stanowisk, w których brakuje rąk do pracy. Deficyt pracowników sprzyja zatrudnianiu osób bez doświadczenia i oferowaniu im solidnych pakietów szkoleń.

Osoby bez jakiegokolwiek doświadczenia zawodowego zaprasza m.in. branża magazynowa. W Sosnowcu firmy logistyczne chętnie zatrudnią kandydatów o dobrym zdrowiu, niebojących się pracy fizycznej w systemie zmianowym. Początkujący magazynierzy mogą liczyć na cenny wpis do CV i nabycie nowych umiejętności. Z czasem niektórzy pracodawcy finansują chętnym zdobycie uprawnień do prowadzenia wózków widłowych. 

Cenne uprawnienia i jedne z lepszych zarobków na start

Certyfikat Urzędu Dozoru Technicznego, który daje prawo do operowania wózkami widłowymi, to obecnie najbardziej poszukiwana kompetencja na stanowisku magazyniera, otwierająca drogę m.in. do lepszych zarobków. Ogólnopolskie Badanie Wynagrodzeń firmy Sedlak & Sedlak podaje, że mediana miesięcznych zarobków pracownika hali magazynowej wynosi 3,9 tys. zł brutto, natomiast średnia wypłata operatora wózka widłowego jest już o 200 zł większa. 

banner

Dane Urzędu Statystycznego w Katowicach ukazują za to, że mieszkańcy regionu zatrudnieni w branży transportowej i magazynowej zarobili w 2020 roku średnio 4,2 tys. zł brutto miesięcznie. Można zatem mniemać, że magazynier z Sosnowca, pomimo że nie ma doświadczenia w branży, zarobi więcej niż tzw. najniższa krajowa. 

Nie masz doświadczenia? Pracę znajdziesz w handlu

W Sosnowcu brakuje sprzedawców i kasjerów. To kolejny zawód bardzo przyjazny osobom bez doświadczenia i często obierany na pierwszą pracę, np. przez studentów. Kandydaci uczą się zasad profesjonalnej obsługi klienta i mogą podjąć zatrudnienie wszędzie tam, gdzie prowadzona jest sprzedaż — m.in. w sklepach spożywczych, odzieżowych itp. Im mniej specjalistyczny asortyment, tym łatwiej znaleźć pracę. Aby ją dostać, często wystarczy zapytać kierownika lub menadżera punktu o prowadzone rekrutacje. 

Zdobycie pierwszych doświadczeń w obszarze pracy z klientem stanowi cenną pozycję w CV, otwierająca drogę do rozwoju zawodowego. Miejsca, które zatrudniają wielu sprzedawców i kasjerów to m.in. lokalne galerie handlowe. W Sosnowcu warto szukać pracy np. w Plazie, Plejadzie czy w Designer Outlet. Ogólnopolskie Badanie Wynagrodzeń firmy Sedlak & Sedlak podaje, że kasjerzy-sprzedawcy nie mogą liczyć na relatywnie wysokie zarobki, ponieważ średnia przypisywana do ich stanowiska pracy wynosi tylko 3,3 tys. zł brutto miesięcznie. 

Praca nie tylko dla kierowcy, emeryta i na budowie

Gospodarze obiektów, portierzy, woźni i dozorcy to również pracownicy, którzy nie muszą przedstawić dużego doświadczenia, a których brakuje w Sosnowcu. Stanowiska te często są wybierane m.in. przez emerytów, aby zarobić dodatkowo. Dla posiadaczy prawa jazdy kategorii B opcją jest również podjęcie zatrudnienia jako kierowca autobusu. Przedsiębiorstwo Komunikacji Miejskiej w Sosnowcu organizuje cykliczne kursy, w ramach których opłaca kandydatom zdobycie wymaganych uprawnień. 

Stawka po okresie próbnym to 23,04 zł brutto za godzinę pracy. Do tego dochodzą różne premie i dodatki. Osoby, które nie chcą prowadzić autobusu, mogą zostać listonoszami, kurierami, dostawcami i zaopatrzeniowcami. Często wystarczą tu jedynie chęci, własny samochód i czynne prawo jazdy. Badanie firmy Sedlak & Sedlak pokazuje, że kierowca-dostawca otrzymuje średnio 4,2 tys. zł brutto miesięcznie. 

Pracę bez posiadania doświadczenia można dostać także w branży budowlanej i produkcyjnej. Potrzebni są m.in. pracownicy fizyczni do prostych robót, gdzie nie wymaga się posiadania specjalistycznej wiedzy technicznej i konkretnych uprawnień. Mediana miesięcznych zarobków tutaj również wynosi około 4,2 tys. zł brutto. Panie mogą liczyć na wiele ofert dotyczących sprzątania. Średni zarobek w tej dziedzinie to 3,3 tys. zł brutto miesięcznie. 

You may also like

SOSNOWIEC WIADOMOŚCI

Regionalny serwis informacyjny

 

ZP20 Piotr Markowski

Al. Komisji Edukacji Narodowej 36 / 112B
02-797 Warszawa

+48 733 644 002   |   office@zp20.pl

© 2023 Sosnowiec Wiadomości. ZP20 Piotr Markowski

Wykorzystujemy pliki cookies.    Polityka Prywatności    O ciasteczkach
AKCEPTUJĘ