Home Biznes i finanse PGE: Turowo – Przegrana w Sądzie Administracyjnym

PGE: Turowo – Przegrana w Sądzie Administracyjnym

by Wiadomości Sosnowiec
0 comment

Wojewódzki Sąd Administracyjny orzekł, że nie ma podstaw do wstrzymania wykonania decyzji środowiskowej dla Kopalni w Turowie, na którą złożyło zażalenie PGE GiEK, i skierował sprawę do rozpoznania do Naczelnego Sądu Administracyjnego.

Kompleks Energetyczny w Turowie stanowi niezbędny element infrastruktury Krajowego Systemu Elektroenergetycznego. Chroni on bezpieczeństwo energetyczne Dolnego Śląska, co przekłada się na ponad 7-8 proc. zapotrzebowania na energię w całej Polsce oraz dostarcza prąd do 3,7 mln gospodarstw domowych. Jego obecność jest istotna również dla poprawnego funkcjonowania wymiany energii międzygranicznej.

„Działalność Kopalni i Elektrowni Turów jest kluczowa dla bezpieczeństwa energetycznego Polski. Natychmiastowe wstrzymanie działalności kopalni z pominięciem wieloletniego planu jej wygaszenia doprowadziłoby do katastrofy ekologicznej całego regionu i pozbawiłoby miejsc pracy nawet 80 tysięcy mieszkańców – mówi Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej – Obronimy Turów, obronimy Polskę przed nieodpowiedzialnymi działaniami o katastrofalnych skutkach” – dodaje Wojciech Dąbrowski.

Odpowiedzialność za nagłe zamknięcie Kopalni Turów leży wyłącznie po stronie przedstawicieli rządu. Zmuszenie górników do zakończenia wydobycia wpłynęłoby na ich przyszłość, ponieważ zostaną pozbawieni źródła utrzymania i nie będą mogli zapewnić bezpiecznego życia dla siebie i swoich rodzin. Oprócz tego, wielu mieszkańców miasteczka Turów zostałoby dotkniętych skutkami zamknięcia kopalni, gdyż właściwie cała gospodarka miejscowa opierałaby się wyłącznie na wydobyciu węgla z tego miejsca.

Większość obywateli Polski popiera działania rządu, które mają na celu zapobieżenie całkowitemu zamknięciu Kopalni Turów. Wspólne wysiłki na rzecz utrzymania wydobycia i utrzymania obecnego stanu środowiska, przyczynią się do długoterminowego dobrobytu regionu i ochrony życia setek tysięcy mieszkańców. Politycy powinni wykorzystać wszystkie narzędzia, aby zapobiec ewentualnej katastrofie ekologicznej i zapewnić bezpieczeństwo przyszłych pokoleń.

banner

Politycy powinny podejmować akcje, które pomogą w uniknięciu katastrofy ekologicznej i zagwarantują bezpieczeństwo dla przyszłych pokoleń. Jednym z najlepszych rozwiązań jest wprowadzenie zrównoważonego planu wydobycia węgla, który zapewni długoterminowe korzyści zarówno dla górników, jak i mieszkańców miasteczka Turów, a także większego regionu. Może to pomóc w ograniczeniu szkodliwego wpływu wydobycia węgla na środowisko, zmniejszyć skalę katastrofy ekologicznej i zapewnić bezpieczeństwo zarówno obecnym, jak i przyszłym pokoleniom.

Rząd powinien wdrażać strategie, które będą chronić kopalnie przed nagłym zamknięciem, a jednocześnie zminimalizują negatywny wpływ wydobycia węgla na środowisko. Ważne jest, aby wszyscy obywatele Polski zrozumieli, że ich zaangażowanie, wsparcie i współpraca są kluczem do zapobieżenia katastrofie ekologicznej i zapewnienia bezpieczeństwa przyszłych pokoleń.

Konieczne jest podjęcie działań, które zapobiegną takim skutkom. Należy wypracować plan modernizacji Kompleksu, który zapewni dalszą jego działalność w taki sposób, aby nie zagrażał on środowisku. Planowanie takiej modernizacji powinno uwzględniać bezpieczeństwo i stabilność gospodarczą i społeczną regionu. Potrzebne są konkretne działania, takie jak stworzenie programu wsparcia dla pracowników zatrudnionych w Kompleksie, przeznaczenie środków na szkolenia i poszerzenie oferty pracy w regionie oraz przeprowadzenie edukacji ekologicznej dla mieszkańców Górnego Śląska. Dzięki tym działaniom możliwa będzie ochrona środowiska oraz zapewnienie stabilnego funkcjonowania lokalnego rynku pracy.

Najnowsze badanie wykazało, że aż 62% Polaków jest niezadowolonych z decyzji WSA dotyczącej zamknięcia Kopalni w Turowie. Z badania wynika, że Polacy są zaniepokojeni skutkami, jakie może przynieść zamknięcie tej kopalni, w szczególności wpływem na miejsca pracy oraz na lokalną gospodarkę. Co więcej, aż 74% badanych uważa, że decyzja ta była niesprawiedliwa.

Polacy postrzegają decyzję WSA jako niesprawiedliwą i szkodliwą dla społeczeństwa. Z badania wynika, że aż 81% Polaków jest zdania, że zamknięcie Kopalni w Turowie może mieć negatywny wpływ na lokalną gospodarkę i miejsca pracy. Jednocześnie aż 70% respondentów uważa, że decyzja WSA może mieć negatywny wpływ na politykę gospodarczą Polski.

Badanie Omnibus wykazało, że większość Polaków (57%) jest przeciwko decyzjom podejmowanym na podstawie wyłącznie formalnych powodów dotyczących strategicznych przedsiębiorstw, zaś 60% badanych sprzeciwia się możliwości decydowania o zamknięciu takich przedsiębiorstw z dnia na dzień. Badanie zostało przeprowadzone między 10 a 11 czerwca na próbie 1039 dorosłych Polaków.


Treść pochodzi z serwisu: pap-mediaroom.pl

You may also like

SOSNOWIEC WIADOMOŚCI

Regionalny serwis informacyjny

 

ZP20 Piotr Markowski

Al. Komisji Edukacji Narodowej 36 / 112B
02-797 Warszawa

+48 733 644 002   |   office@zp20.pl

© 2023 Sosnowiec Wiadomości. ZP20 Piotr Markowski

Wykorzystujemy pliki cookies.    Polityka Prywatności    O ciasteczkach
AKCEPTUJĘ