Home Nauka i technologie Inwestycje w szerokopasmowe sieci szansą dla polskiego społeczeństwa – 10 mld zł na rozwój infrastruktury

Inwestycje w szerokopasmowe sieci szansą dla polskiego społeczeństwa – 10 mld zł na rozwój infrastruktury

by Wiadomości Sosnowiec
0 comment

Prezes Wojciech Dąbrowski spotkał się w towarzystwie Karola Rabendy, sekretarza stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych, Zygmunta Solorza, głównego akcjonariusza ZE PAK oraz Jakuba Rybickiego, prezesa zarządu PGE PAK Energia Jądrowa, z prezesem KHNP, Whang Joo-ho, w celu omówienia współpracy przy budowie elektrowni jądrowej w Polsce.

Ministerstwo Cyfryzaji ogłasza konkurs na największe w historii dofinansowanie budowy szerokopasmowego internetu. Janusz Cieszyński, minister cyfryzacji i Grzegorz Puda, minister funduszy i polityki regionalnej, podczas konferencji prasowej zapowiedzieli, że dzięki temu projektowi wielu Polaków po raz pierwszy uzyska dostęp do szybkiego internetu. Ministerstwo przygotowało także preferencyjne warunki dla mniejszych operatorów, m.in. małe obszary konkursowe.

Aby zapewnić dostęp do szybkiego internetu w całej Polsce, zakładamy, że wszystkie domy i przedsiębiorstwa, które do tej pory nie mają dostępu do szybkiego światłowodowego internetu, będą mogły skorzystać z tej usługi. Szybki internet to więcej niż tylko przeglądanie sieci – to również stabilność, niezawodność i przydatność dla domów, szkół i przedsiębiorstw, a także instytucji społecznych.

„Aby zapewnić te podmiotom dostęp do szybkiego internetu, ustanowiliśmy konkurs, którego celem jest rozszerzenie zasięgu szybkiej sieci na szkoły, placówki ochrony zdrowia i urzędy. Dzięki temu możliwe będzie wspieranie tych podmiotów, które dotychczas nie miały dostępu do szybkiego łącza” – powiedział minister Cieszyński.

banner

Aby wspomóc cyfryzację Polski, ruszają konkursy na budowę sieci.

Inwestycja ta ma na celu zapewnienie wszystkim mieszkańcom kraju dostępu do szybkiego internetu. Do jej realizacji wykorzystujemy środki z dwóch źródeł: Programu Fundusze Europejskie na Rozwój Cyfrowy 2021-2027 (FERC) oraz Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO).

W ramach polskiego projektu podziału na 402 obszary konkursowe, zapewniony zostanie dostęp do szybkiego internetu dla 675 tys. gospodarstw domowych w 152 obszarach FERC oraz 1 050 tys. gospodarstw domowych w 250 obszarach KPO.

Ponadto, odpowiednie korzyści finansowe zostaną zapewnione dla małych i średnich przedsiębiorstw, w tym mniejsze projekty i mniejsze środki, które oznaczają mniej formalności i zgód.

Budowa szybkiej sieci internetowej przyniesie korzyści zarówno dla mieszkańców Polski, jak i dla biznesu.

Minister Cieszyński wyraził swoje zadowolenie z tego, że projekt został zaprojektowany w taki sposób, aby zapewnić optymalne warunki dla małych i średnich przedsiębiorstw.

Jego słowa potwierdzają, że inwestycja w budowę szybkiej sieci internetowej to korzyść dla wszystkich.

Wszystkie podmioty, które posiadają doświadczenie w inwestycjach telekomunikacyjnych od 2015 roku mogą ubiegać się o dofinansowanie. Zapewniamy przejrzyste zasady dotyczące zaliczek i zwrotów.

Wprowadzenie stawek jednostkowych może znacząco uprościć proces kontroli i zmniejszyć administracyjny nacisk na beneficjentów, pozwalając im skoncentrować się na realizacji celów projektu. W ten sposób beneficjenci będą mogli skuteczniej wykorzystać otrzymane fundusze, co przyczyni się do osiągnięcia pożądanych rezultatów.

Aby zapobiec wzrostowi kosztów usług ogólnobudowlanych oraz materiałów, infrastruktury i urządzeń na rynku inwestycji telekomunikacyjnych, wprowadzamy mechanizm waloryzacji dofinansowania z wskaźnikiem specyficznym dla tej branży. Beneficjenci mogą skorzystać z waloryzacji, jeśli realizują projekt zgodnie z harmonogramem.

Konkursy to wspaniała okazja do rozwoju, szczególnie w dziedzinie technologii. Krajowy Plan Odbudowy zapewnia szansę na zapewnienie Polakom dostępu do szybkiego internetu wszędzie tam, gdzie go jeszcze nie ma. Centrum Projektów Polska Cyfrowa oferuje jedną taką okazję, w ramach której można skorzystać z portalu Gov.pl i poznać szczegóły dotyczące konkursu.

Konkursy są doskonałą okazją do wykazania swoich umiejętności i zdobycia nowych doświadczeń. Krajowy Plan Odbudowy to doskonała szansa na zwiększenie dostępności do szybkiego internetu w Polsce. Platforma Centrum Projektów Polska Cyfrowa zapewnia nam możliwość skorzystania z portalu Gov.pl, dzięki któremu możemy dowiedzieć się więcej na temat oferowanych konkursów.

Polska Cyfrowa jest już w trakcie realizacji funduszy europejskich w celu zwiększenia dostępu do ultra-szybkiego internetu szerokopasmowego. Wszystkie informacje dotyczące tego programu oraz aktualnych naborów można uzyskać na stronie gov.pl.

Komunikaty publikowane w serwisie PAP są wyłącznie w formie dostarczonej przez nadawcę. Wszelka odpowiedzialność za treść komunikatu ponosi nadawca i jest ona określona w art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.


Pochodzenie informacji: pap-mediaroom.pl

You may also like

SOSNOWIEC WIADOMOŚCI

Regionalny serwis informacyjny

 

ZP20 Piotr Markowski

Al. Komisji Edukacji Narodowej 36 / 112B
02-797 Warszawa

+48 733 644 002   |   office@zp20.pl

© 2023 Sosnowiec Wiadomości. ZP20 Piotr Markowski

Wykorzystujemy pliki cookies.    Polityka Prywatności    O ciasteczkach
AKCEPTUJĘ