Home Polityka i społeczeństwo Nowe inwestycje na lepszych warunkach – MRiT gwarantuje pomoc publiczną

Nowe inwestycje na lepszych warunkach – MRiT gwarantuje pomoc publiczną

by Wiadomości Sosnowiec
0 comment

Ministerstwo Rozwoju i Technologii opublikowało niedawno nowelizację rozporządzenia dotyczącego pomocy publicznej udzielanej przedsiębiorcom na realizację nowych inwestycji. Wprowadzono w niej istotne zmiany, takie jak: dostosowanie instrumentu wsparcia inwestycji do prawa unijnego oraz wydłużenie minimalnego okresu obowiązywania decyzji do 15 lat.

Polska Strefa Inwestycji to jeden z najważniejszych narzędzi wspierania inwestycji w naszym kraju. Nowe zmiany w rozporządzeniu strefowym pozwolą przedsiębiorcom jeszcze efektywniej wykorzystywać zwolnienia podatkowe, dzięki wydłużeniu okresu obowiązywania decyzji. Jest to jasny sygnał od ministra rozwoju i technologii, Krzysztofa Hetmana, że Polska Strefa Inwestycji będzie nadal ważnym elementem wspierania polskich inwestycji.

Dostosowanie do dyrektyw unijnych

Aktualizacja przepisów dotyczących rozporządzenia Rady Ministrów z 27 grudnia 2022 r. jest niezbędna, aby w pełni wdrożyć wymogi dyrektyw unijnych, w tym GBER (rozporządzenie UE nr 651/2014), które określają zasady udzielania pomocy publicznej na realizację inwestycji, działań B+R, projektów związanych z energią i środowiskiem.

banner

Kiedy wszystkie zasady wyznaczone przez Unię Europejską zostaną wypełnione, państwa członkowskie będą mogły udzielać wsparcia publicznego w wybranych dziedzinach bez konieczności zgłaszania programu pomocowego do Komisji Europejskiej. Program pomocy regionalnej jest niezbędny do udzielania wsparcia publicznego polskim przedsiębiorcom.

Dzięki dostosowaniu polskiego prawa do unijnego, decyzje o wsparciu w ramach Polskiej Strefy Inwestycji będą mogły być nadal wydawane.

W związku z sytuacją gospodarczą wywołaną pandemią COVID-19 oraz konfliktem zbrojnym w Ukrainie, który przyczynił się do trudności w realizacji inwestycji i do wydłużenia terminów ich realizacji, minimalny okres obowiązywania decyzji o wsparciu o 2 lata został wydłużony dla decyzji o okresie krótszym niż 15 lat. Dzięki temu przedsiębiorcy będą mieli więcej czasu na realizację swoich planów.

Co więcej, zgodnie z postulatami przedsiębiorców, zmiany te dają możliwość skorzystania z innych form wsparcia, takich jak dopłaty do wynagrodzeń, obniżenie odsetek od pożyczek i kredytów, a także czasowe zwolnienie z podatków.

Ciężkie warunki finansowe przedsiębiorców zmusiły ich do przesunięcia w czasie lub ograniczenia wydatków inwestycyjnych.

Polska Strefa Inwestycji jest narzędziem, które wspiera inwestycje na terenie całego kraju. To ulga podatkowa dla przedsiębiorców, której wysokość zależy od wielkości firmy oraz lokalizacji inwestycji.

PSI sprzyja rozwojowi biznesu, zapewniając warunki do realizacji nowych przedsięwzięć i wzmacniając konkurencyjność firm.

Od 2018 r. do 2023 r. realizowano łącznie 2,4 tys. decyzji o wsparciu. Oczekiwana wartość inwestycji wynosiła 114 mld zł, a przyczyniło się do utworzenia ponad 47 tys. miejsc pracy. Zdecydowana większość decyzji trafiła do mikro, małych i średnich przedsiębiorców, którzy otrzymali 1,4 tys. decyzji o wsparciu oraz 16,3 mld zł na inwestycje, co było związane z utworzeniem 7,9 tys. nowych miejsc pracy.

Inwestycje w Programie Inwestycji Polskich (PSI) to znakomita okazja do wzmocnienia gospodarki. Przykładem takich inwestycji są Daikin Manufacturing Poland, Anwil oraz JSW Koks. W pierwszym z nich deklarowana wartość wynosi 1,4 mld zł, a liczba miejsc pracy zwiększy się o 810. Inwestycja we Włocławku to 429,2 mln zł, a w Dąbrowie Górniczej – 648,7 mln zł.

PAP SA upublicznia komunikaty w takiej samej formie, w jakiej zostały dostarczone przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi za jego treść odpowiedzialność zgodnie z przepisami art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)


Wiadomości dystrybuowane przez: pap-mediaroom.pl

You may also like

SOSNOWIEC WIADOMOŚCI

Regionalny serwis informacyjny

 

ZP20 Piotr Markowski

Al. Komisji Edukacji Narodowej 36 / 112B
02-797 Warszawa

+48 733 644 002   |   office@zp20.pl

© 2023 Sosnowiec Wiadomości. ZP20 Piotr Markowski

Wykorzystujemy pliki cookies.    Polityka Prywatności    O ciasteczkach
AKCEPTUJĘ