Home Biznes i finanse Podróżowanie z Olkusza staje się łatwiejsze – Modernizacja stacji kolejowej Olkusz

Podróżowanie z Olkusza staje się łatwiejsze – Modernizacja stacji kolejowej Olkusz

by Wiadomości Sosnowiec
0 comment

Wiele przedsiębiorców, zarówno małych, jak i średnich, jest zobowiązanych do posiadania konta firmowego, w celu optymalizacji procesów związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej. Jednakże, ci, którzy nie są wymagani prawnie, mogą także skorzystać z konta firmowego, by uzyskać wiele korzyści biznesowych.

Ministerstwo Infrastruktury informuje, że Spółka PKP Polskie Linie Kolejowe ogłosiła przetarg na zaprojektowanie i wykonanie robót w zakresie przebudowy kolejowej stacji w Olkuszu.

Inwestycja, która obejmie stację Olkusz, zlokalizowaną na linii nr 62 Tunel – Sosnowiec, wzbogaci infrastrukturę kolejową o szybszy i wygodniejszy transport pasażerski do Sędziszowa, Krakowa, Katowic i okolic.

W ramach przebudowy poziom obsługi pasażerów w podróżach regionalnych i dalekobieżnych zostanie istotnie poprawiony.

banner

Modernizacja stacji kolejowej Olkusz w Małopolsce zbliża się wielkimi krokami, a jej zakończenie oznaczać będzie komfortowy dostęp i podróżowanie dla wszystkich pasażerów, a także optymalizację świadczonych usług przez stację. Minister infrastruktury Andrzej Adamczyk wyraził nadzieję, że Olkusz będzie wkrótce postrzegany jak inne zmodernizowane stacje i przystanki w całej Polsce.

PKP Polskie Linie Kolejowe SA właśnie ogłosiło przetarg na modernizację stacji Olkusz, co zapewni podróżnym dostęp do kolei i obsługę zgodną z ich ograniczonymi możliwościami poruszania się. Prezes Ireneusz Merchel uważa, że ogłoszenie przetargu jest ważnym krokiem do realizacji inwestycji i dalszych korzyści dla pasażerów.

Inwestycja obejmie zaawansowaną przebudowę pięciu torów z siecią trakcyjną. Powstaną dwa perony o długości 400 i 500 metrów, do tego wyposażone w wiaty, ławki, tablice informacyjne oraz specjalne oznakowanie dla osób niedowidzących i słabo widzących. Wszyscy pasażerowie będą cieszyć się komfortem i dostępnością podczas swoich podróży. Inwestycja zastąpi dotychczasową kładkę dla pieszych przejściem pod torami z windą, co zapewni osobom o ograniczonych możliwościach poruszania się lepszy dostęp do peronów.

W celu dostosowania stacji Olkusz do nowych wymagań rozwoju kolei, planowana jest modernizacja urządzeń telekomunikacyjnych, energetycznych oraz sterowania ruchem kolejowym. Projekt ten ma na celu stworzenie ważnego węzła przesiadkowego dla pasażerów.

Dzięki modernizacji trasy Tunel – Sosnowiec podróżni zyskali szybsze i bezpieczniejsze przejazdy między Małopolską a Górnym Śląskiem. Prace te wykonywane są od 2016 roku, a ich finansowanie pochodzi z budżetu państwa. Poprawiono dostępność i poziom obsługi na stacji Wolbrom oraz na przystankach: Gajówka, Jeżówka, Zarzecze i Chrząstowice Olkuskie.

W ramach zadania inwestycyjnego, stacja Olkusz będzie wyposażona w najnowocześniejszą technologię, aby zapewnić komfort i bezpieczeństwo pasażerom. Prace modernizacyjne obejmą również wyposażenie obiektu w systemy informacji pasażerskiej oraz system monitoringu.

Efektem przeprowadzonych działań jest możliwość poruszania się pociągów z dozwoloną prędkością do 120 km/h na odcinkach: Bukowno – Sławków, Olkusz – Bukowano oraz Charsznica – Wolbrom – Jaroszowiec Olkuski. W 2019 r. dokonano przebudowy 3 wiaduktów oraz 8 przepustów, dzięki czemu od 2020 r. pociągi mogą jeździć z pełną prędkością, bez konieczności zwalniania do 40 km/h.

Od 2016 do 2022 roku zrealizowano prace na linii Tunel – Sosnowiec, o łącznej wartości prawie 230 mln zł. Aktualnie trwają roboty na odcinku Jaroszowiec Olkuski – Olkusz – Bukowno. Natomiast województwo śląskie zrealizowało projekty o wartości ponad 115 mln zł, w tym na trasie Sosnowiec Główny – Sosnowiec Dańdówka – Dąbrowa Górnicza Strzemieszyce – Dąbrowa Górnicza Wschodnia – Sławków, a także na stacjach. Środki na te prace pochodzą z budżetu państwa w ramach projektu „Prace na liniach kolejowych nr 62, 660 na odcinku Tunel – Bukowno – Sosnowiec Płd.”, o wartości ponad 426 mln zł.

Dzięki zaangażowaniu w Rządowy Program Przystankowy, w 2022 roku udostępniono podróżnym nowy przystanek Wolbrom Zachodni, który zwiększył możliwości transportu kolejowego dla mieszkańców okolicy.

PAP SA zobowiązuje się do publikowania komunikatów bez wprowadzania jakichkolwiek zmian w ich treści. Nadawca odpowiada za zgodność komunikatu z przepisami prawa, w tym art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.


Na podstawie aktualności z serwisu: pap-mediaroom.pl

You may also like

SOSNOWIEC WIADOMOŚCI

Regionalny serwis informacyjny

 

ZP20 Piotr Markowski

Al. Komisji Edukacji Narodowej 36 / 112B
02-797 Warszawa

+48 733 644 002   |   office@zp20.pl

© 2023 Sosnowiec Wiadomości. ZP20 Piotr Markowski

Wykorzystujemy pliki cookies.    Polityka Prywatności    O ciasteczkach
AKCEPTUJĘ