Home Polityka i społeczeństwo Ceny energii wzrosną dla konsumentów przekraczających limity zużycia – wyjaśnia PGE

Ceny energii wzrosną dla konsumentów przekraczających limity zużycia – wyjaśnia PGE

by Wiadomości Sosnowiec
0 comment

Rząd ogłosił zwiększenie limitów zużycia energii w 2022 roku. Gospodarstwa domowe mogą teraz skorzystać z limitu 3000 kWh, a rolnicy i rodziny z Kartą Dużej Rodziny z 4000 kWh. Jest to wyraźny wzrost w porównaniu do poprzednich limitów, gdzie gospodarstwa domowe miały 2000 kWh, a rolnicy i rodziny z Kartą Dużej Rodziny 3000 kWh.

„Polskie gospodarstwa domowe płacą za energię elektryczną jedną z najniższych cen w Europie. Dzięki wsparciu polskiego rządu i polskich firm energetycznych, w tym PGE, która przekaże w 2023 roku 10 mld złotych na działania obniżające ceny energii, roczne oszczędności gospodarstw domowych mogą wynieść nawet 4000 złotych” – powiedział Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej. 

Korzyści dla gospodarstw domowych związane z Tarczą Solidarnościową w Polsce zostały wzmocnione przez nowelizację zapisów. Wprowadzono nowy limit zużycia energii elektrycznej przy jednoczesnym utrzymaniu korzystnych stawek cenowych, które obowiązywać będą do 2022 roku.

Tarcza Solidarnościowa to inicjatywa rządu, która ma pomóc gospodarstwom domowym w Polsce w obniżeniu kosztów zużycia energii elektrycznej. Przez nowelizację jej zapisów ustalono nowy limit zużycia energii, za który gospodarstwa domowe będą płacić preferencyjne stawki cenowe do 2022 roku.

W ramach programu rządowego, wszystkie gospodarstwa domowe, gospodarstwa z osobami o niepełnosprawnościach i rolnicy oraz rodziny posiadające Kartę Dużej Rodziny, otrzymają wyższe limity wykorzystania energii elektrycznej, wynoszące odpowiednio 3000 kWh, 3600 kWh i 4000 kWh. Większe limity zostaną przyznane automatycznie, bez konieczności składania żadnych dokumentów.

banner

Zgodnie z zapisami ustawy, osoby, które w trakcie 2023 r. nabyły prawo do zwiększonego limitu powinny złożyć oświadczenie w ciągu 30 dni po uzyskaniu uprawnienia. W przypadku niewypełnienia tego wymogu, podwyższone limity będą obowiązywać dopiero od następnego miesiąca kalendarzowego.

Wszystkie gospodarstwa domowe wykorzystające energię elektryczną w okresie objętym preferencyjną ceną maksymalną będą mogły skorzystać z tego bonusu.

Preferencyjna cena maksymalna dla gospodarstw domowych wynosi 693 zł (cena netto bez akcyzy) za 1000 kWh, która będzie obowiązywać po przekroczeniu określonego limitu.

Dla osób, które zdecydują się na racjonalne wykorzystanie energii i jej oszczędzanie, Tarcza Solidarnościowa przygotowała bonus w postaci 10% upustu w kosztach energii elektrycznej z okresu październik 2022 – grudzień 2023, jeśli zużycie energii w porównaniu z okresem październik 2021 – grudzień 2022 zmniejszy się o co najmniej 10%.

Osoby, które skorzystają z preferencyjnej ceny maksymalnej, będą mogły skorzystać z tego bonusu.


Źródło wiadomości: pap-mediaroom.pl

You may also like

SOSNOWIEC WIADOMOŚCI

Regionalny serwis informacyjny

 

ZP20 Piotr Markowski

Al. Komisji Edukacji Narodowej 36 / 112B
02-797 Warszawa

+48 733 644 002   |   office@zp20.pl

© 2023 Sosnowiec Wiadomości. ZP20 Piotr Markowski

Wykorzystujemy pliki cookies.    Polityka Prywatności    O ciasteczkach
AKCEPTUJĘ