Home Biznes i finanse Proekologiczne budownictwo – realizacja standardów ESG

Proekologiczne budownictwo – realizacja standardów ESG

by Wiadomości Sosnowiec
0 comment

Polska nadal pozostaje jednym z najbardziej intensywnych miejsc w Europie, które wykorzystują nowoczesne technologie budowlane, a także obiekty kubaturowy i wielkopowierzchniowy. Standardy ESG stały się istotnym czynnikiem decydującym o wyborze przez 80% klientów, obok ceny i lokalizacji. Mariusz Górecki, Prezes Atlas Ward Polska, stwierdził, że: „tendencja jest jasna i długotrwała: rynek kieruje się w kierunku zrównoważonego budownictwa proekologicznego oraz cyfryzacji procesów”.

ESG stanowi obecnie niezbędny element sukcesu każdej firmy, która chce wyróżnić się na rynku. Inwestycje w zrównoważone rozwiązania pozwalają na budowanie długofalowej wartości marki w oczach klientów i inwestorów, którzy oczekują od przedsiębiorców, by wdrażali strategie zgodne z tymi zasadami.

„Budynki odpowiadają za około 40 proc. globalnego zużycia energii i jedną trzecią emisji gazów cieplarnianych, z kolei magazyny są jednym z głównych ogniw w łańcuchach dostaw. Deweloperzy i ich najemcy poszukują zatem rozwiązań, aby osiągać cele neutralności klimatycznej w budynkach, co wynika nie tylko z konieczności implementacji unijnego prawa, ale oczekiwań szeroko pojętego rynku” — tłumaczy Mariusz Górecki, prezes zarządu i dyrektor generalny Atlas Ward Polska.

Nasza firma posiada szerokie doświadczenie w budowie obiektów wielkopowierzchniowych. Mamy na koncie realizację blisko 750 projektów o łącznej powierzchni ponad 5,5 mln m2. Nasz portfolio obejmuje między innymi budowę parków logistycznych i magazynowych, zakładów produkcyjnych oraz apartamentowców, budynków biurowych i handlowo-usługowych.

Atlas Ward Polska jest wśród nielicznych w naszym kraju generalnych wykonawców, którzy posiadają również certyfikat Jednostki Certyfikującej inwestycje w systemie BREEAM (ang. Building Research Establishment Environmental Assessment Method). System BREEAM określa, czy dana inwestycja została zaprojektowana zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju, które zapewniają wysokie standardy w zakresie ochrony środowiska, komfortu użytkowania oraz optymalizacji kosztów eksploatacji.

banner

Zgodnie z raportem Colliers „Market Insights” 80 proc. najemców obiektów magazynowych, przemysłowych i logistycznych wymaga od deweloperów, aby zastosowali odpowiednie certyfikaty, które zapewnią wartość danego obiektu. To zaangażowanie przynosi rezultaty, ponieważ w 2022 r. 42 proc. powierzchni magazynowych w Polsce będzie sklasyfikowanych jako „zielone budynki”.

„System oceny BREEAM jest jednym z kluczowych mierników zrównoważonego rozwoju w kontekście budownictwa magazynowego i logistycznego. Warto przypomnieć, że pierwszy obiekt w Polsce, który otrzymał certyfikat BREEAM na poziomie >>Outstanding<< w kategorii BREEAM Final New Construction dla obiektów przemysłowych, to zrealizowana przez nas inwestycja Panattoni Park Szczecin III” – zaznacza prezes Atlas Ward Polska.

Wprowadzanie cyfryzacji procesów budowlanych w Polsce ma na celu nie tylko skrócenie czasu realizacji inwestycji, ale również zwiększenie bezpieczeństwa pracowników i przyszłych użytkowników obiektów. Technologia ta pozwala na skuteczne monitorowanie postępów budowy i wykrywanie nieprawidłowości w czasie, a także na wymianę informacji między uczestnikami procesu budowlanego.

„Na każdym etapie pracy kładziemy szczególny nacisk na wieloaspektową optymalizację procesu inwestycyjnego — począwszy od ofertowania, przez sporządzenie planów w naszym własnym biurze projektowym, po kontraktację, budowę i zarządzanie obiektem, wykorzystujemy metodykę BIM (ang. Building Information Modeling). Dążymy również do optymalnego wykorzystania oprogramowania informatycznego w całej organizacji oraz dbamy o rozwój w obszarze Digital Workplace” – wyjaśnia Małgorzata Barańska, dyrektor ds. marketingu i PR w Atlas Ward Polska.

Kluczem do osiągnięcia tych celów jest współpraca między nauką i biznesem, która polega na stworzeniu platformy współpracy dla obu stron. Platforma ta powinna zapewniać dostęp do najnowszych technologii oraz wspierać współpracę i transfer wiedzy. W ten sposób możemy skutecznie wzmacniać konkurencyjność branży budowlanej i zapewniać optymalizację procesów, digitalizację oraz ochronę środowiska.

„Nasza marka stale i blisko współpracuje ze środowiskiem akademickim, m.in. Politechniką Wrocławską i Uniwersytetem Przyrodniczym we Wrocławiu. W kwietniu 2023 roku zostaliśmy partnerem Politechniki Krakowskiej – pierwszej uczelni w Polsce, która wprowadziła do swojej oferty studia związane z metodyką BIM. W czerwcu podpisaliśmy też porozumienie z Uniwersytetem Ekonomicznym we Wrocławiu” – mówi Mariusz Górecki. 

Atlas Ward Polska umożliwia studentom poznawanie przemysłu poprzez wykonywanie praktyk, odwiedzanie jednostek firmy, uczestnictwo w seminariach, webinarach i konferencjach naukowo-technicznych, a także realizację prac dyplomowych dotyczących konkretnych problemów związanych z działalnością Atlas Ward Polska.

Atlas Ward Polska daje studentom możliwość zgłębiania wiedzy teoretycznej i praktycznej poprzez wykonywanie praktyk, wizyty w jednostkach firmy, uczestnictwo w seminariach, webinarach i konferencjach naukowych oraz wykonywanie prac dyplomowych dotyczących tematów związanych z działalnością Atlas Ward Polska.

Atlas Ward Polska jest jednym z najdynamiczniej rozwijających się firm w naszym kraju – zarówno w zakresie parków logistycznych, jak i centrów dystrybucyjnych. Niewątpliwie można to podkreślić wskazując na 7R Park Sosnowiec, trzy centra dystrybucyjne Dino Polska o powierzchni około 150 tys. m2 oraz rozbudowę zakładu produkcyjnego Bridgestone w Stargardzie. Dodatkowo, Atlas Ward Polska znalazła się na 288. miejscu w prestiżowym rankingu największych, polskich przedsiębiorstw – „Lista 500” dziennika Rzeczpospolita. To znaczący wzrost o 131 pozycji względem poprzedniego zestawienia.


Źródło wiadomości: pap-mediaroom.pl

You may also like

SOSNOWIEC WIADOMOŚCI

Regionalny serwis informacyjny

 

ZP20 Piotr Markowski

Al. Komisji Edukacji Narodowej 36 / 112B
02-797 Warszawa

+48 733 644 002   |   office@zp20.pl

© 2023 Sosnowiec Wiadomości. ZP20 Piotr Markowski

Wykorzystujemy pliki cookies.    Polityka Prywatności    O ciasteczkach
AKCEPTUJĘ