Home Ludzie i kultura Konkurs „Infrastruktura bibliotek 2021-2025” – nabór wniosków otwarty!

Konkurs „Infrastruktura bibliotek 2021-2025” – nabór wniosków otwarty!

by Wiadomości Sosnowiec
0 comment

Instytut Książki ogłosił właśnie nabor wniosków do konkursu „Infrastruktura bibliotek 2021-2025”, w ramach którego do dyspozycji jest aż 84 mln zł na budowę, przebudowę, modernizację i adaptację obiektów bibliotecznych. Wszystkich zainteresowanych prosimy o złożenie wniosku do 10 października 2023 r., a realizacja zadań rozpocznie się w 2024 r.

Wczoraj prof. Piotr Gliński, minister kultury i dziedzictwa narodowego, ogłosił rozpoczęcie III naboru wniosków w konkursie „Infrastruktura bibliotek 2021-2025” w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0. Ogłoszenie to miało miejsce podczas briefingu prasowego przy Gminnym Domu Kultury w Halinowie, gdzie dzięki dofinansowaniu z programu „Infrastruktura bibliotek 2021-2025” powstaje nowa biblioteka.

O składaniu wniosków mają uprawnienia samorządowe instytucje kultury, do których zalicza się gminne biblioteki publiczne oraz gminne instytucje kultury, w skład których wchodzą biblioteki publiczne. Gmina wiejska, gmina miejsko-wiejska lub gmina miejska do 100 tys. mieszkańców powinny być organami założycielskimi takich instytucji.

W ramie III naboru wniosków w konkursie „Infrastruktura bibliotek 2021-2025” wnioskodawcy mogą aplikować o dofinansowanie w wysokości od 500 tys. zł do 2 mln 250 tys. zł na realizację inwestycji budowlanych oraz wyposażenie i zagospodarowanie terenu wokół biblioteki. Przewidziano budżet w wysokości ponad 84 mln zł.

banner

W ramach „Infrastruktury bibliotek 2021-2025” szczególnie będą premiowane budownictwo energooszczędne i działania w obiektach zabytkowych, wkład własny oraz prawo do własności nieruchomości objętej zadaniem. Ponadto, biblioteki będą mogły skorzystać z pomocy przy aranżacji i zaprojektowaniu stref: komputerowej, dla seniorów, dla dzieci, a także otwarcia ich w soboty.

Aby składać wnioski o dofinansowanie, należy skorzystać z elektronicznego generatora dostępnego na stronie Instytutu Książki: https://instytutksiazki.pl/infrastruktura/. Termin składania wniosków mija 10 października br.

Nowa edycja programu przewiduje przede wszystkim utworzenie i wyposażenie nowych bibliotek, modernizację istniejącej infrastruktury, a także wprowadzenie nowych technologii informatycznych i multimedialnych. Program umożliwia również dofinansowanie zakupu nowego wyposażenia i sprzętu, a także wdrożenie zaawansowanych systemów informatycznych.

W ramach nowej edycji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 zamierza się przeznaczyć ponad 228,5 mln zł na inwestycje w infrastrukturę biblioteczne w Polsce. Środki te zostaną wykorzystane na modernizację i wyposażenie istniejących bibliotek oraz tworzenie nowych. Ponadto dofinansowane zostaną zakupy nowych technologii informatycznych i multimedialnych oraz wdrożenie zaawansowanych systemów informatycznych.

Instytut Książki odpowiada za koordynację Programu, który wzmacnia działania realizowane w latach 2011-2015: „Biblioteka+. Infrastruktura bibliotek” oraz Projektu 2 NPRCz – „Infrastruktura bibliotek 2016-2020”, dzięki czemu możliwe jest jego kontynuacja i rozwój.

Program zapewnia realizację aż 82 zadań inwestycyjnych, za co państwo przeznaczyło ponad 128 mln zł. W ramach wsparcia powstają nowe obiekty, odświeżane są przestrzenie wokół zabytków, a biblioteki wzbogacają się w książkomaty, roboty do programowania, drukarki 3D i inne nietypowe wyposażenie. O dofinansowanie mogą ubiegać się jednostki zarówno z małych miejscowości, jak Sułów, Czosnów, czy Zabór, jak i większych miejscowości takich jak Piotrków Trybunalski, Jaworzno czy Czeladź.

Aby uzyskać szczegółowe informacje dotyczące programu dofinansowania oraz szkoleń, prosimy o odwiedzenie strony internetowej Instytutu Książki: https://instytutksiazki.pl/biblioteki,5,infrastruktura-bibliotek-2021–2025,82.html. Znajdą tam Państwo szczegółowe informacje na temat kryteriów udzielania dofinansowania oraz szkoleń.

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0 to działanie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, którego celem jest wsparcie i promocja czytelnictwa w Polsce. Program ten realizowany jest we współpracy z Ministerstwem Edukacji i Nauki, Biblioteką Narodową, Instytutem Książki oraz Narodowym Centrum Kultury. Na jego realizację przeznaczono ponad miliard złotych, który zostanie przeznaczony na szereg działań związanych z popularyzacją czytelnictwa w Polsce.

Program Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 (NPRCz 2.0) służy do wspierania inicjatyw związanych z czytelnictwem i zapewnia wsparcie w czterech głównych obszarach: poprawy oferty bibliotek publicznych, inwestycji w infrastrukturę bibliotek publicznych, zakupu nowości wydawniczych dla placówek wychowania przedszkolnego, bibliotek szkolnych i pedagogicznych oraz programu dotacyjnego dla bibliotek i promocji czytelnictwa.

Program NPRCz 2.0 oferuje wsparcie finansowe i szkoleniowe dla bibliotek publicznych, szkół i placówek pedagogicznych, aby pomóc im w spełnianiu ich zadań i umożliwić szerszy dostęp do informacji, edukacji i kultury.


Informacja dystrybuowana przez: pap-mediaroom.pl

You may also like

SOSNOWIEC WIADOMOŚCI

Regionalny serwis informacyjny

 

ZP20 Piotr Markowski

Al. Komisji Edukacji Narodowej 36 / 112B
02-797 Warszawa

+48 733 644 002   |   office@zp20.pl

© 2023 Sosnowiec Wiadomości. ZP20 Piotr Markowski

Wykorzystujemy pliki cookies.    Polityka Prywatności    O ciasteczkach
AKCEPTUJĘ