Home Biznes i finanse Kredytowe korzyści nowej agencji – NABE pomaga odzyskać spółkom energetycznym

Kredytowe korzyści nowej agencji – NABE pomaga odzyskać spółkom energetycznym

by Wiadomości Sosnowiec
0 comment

Fitch opublikował ostatnio raport zawierający nowe informacje na temat postępów w procesie wydzielenia aktywów węglowych z polskich spółek energetycznych. Raport wskazuje, że postępy w projekcie NABE są pozytywnym czynnikiem dla profilu kredytowego spółek energetycznych. Wyodrębnienie aktywów węglowych zmniejszy ryzyko biznesowe spółek, zwiększy ich zdolność do zaciągania zobowiązań finansowych oraz wpłynie na ich pozytywny wizerunek ESG.

„Pozytywna ocena uznanej, międzynarodowej agencji dla wydzielenia aktywów węglowych z PGE to najlepsza recenzja efektów procesu wkraczającego w swój finalny etap. Pokazuje ona, że transakcja jest dobrze postrzegana przez instytucje finansowe – dostarczycieli kapitału na inwestycje. To dobra wiadomość dla Polaków, bo efektywna działalność PGE pozwoli spółce w pełni wykorzystać swój potencjał w realizacji transformacji energetycznej w Polsce, której najważniejszym celem jest obniżanie kosztów energii elektrycznej, z korzyścią zarówno dla gospodarstw domowych, firm oraz całej gospodarki” – mówi Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej.

Fitch podkreśla, że odłączenie aktywów węglowych będzie korzystne dla spółek energetycznych, ponieważ zmniejszy ryzyko związane z polityką dekarbonizacji UE. W szczególności, będzie to miało wpływ na ceny emisji CO2, które wzrosną, a także na wykorzystanie i rentowność elektrowni węglowych, które zostaną zastąpione przez odnawialne źródła energii. Ponadto, ograniczenia w zakresie finansowania zewnętrznego, w tym banków, będą miały negatywny wpływ na kluczowych inwestorów.

Agencja Fitch podkreśla, że wydzielenie aktywów węglowych przez polskie firmy energetyczne stworzy silniejsze podstawy ich funkcjonowania i zbliży je do swych zagranicznych konkurentów.

Fitch wyraża przekonanie, że po zakończeniu procesu wydzielenia aktywów, oceny ratingowe firm energetycznych będą odzwierciedlać ich zdolność do zarządzania zadłużeniem.

banner

Pochodzenie wiadomości: pap-mediaroom.pl

You may also like

SOSNOWIEC WIADOMOŚCI

Regionalny serwis informacyjny

 

ZP20 Piotr Markowski

Al. Komisji Edukacji Narodowej 36 / 112B
02-797 Warszawa

+48 733 644 002   |   office@zp20.pl

© 2023 Sosnowiec Wiadomości. ZP20 Piotr Markowski

Wykorzystujemy pliki cookies.    Polityka Prywatności    O ciasteczkach
AKCEPTUJĘ