Home Polityka i społeczeństwo Odważni energetycy Powstania Warszawskiego: PGE upamiętnia ich wielki wkład

Odważni energetycy Powstania Warszawskiego: PGE upamiętnia ich wielki wkład

by Wiadomości Sosnowiec
0 comment

79. rocznica Powstania Warszawskiego była okazją dla PGE Polskiej Grupy Energetycznej do oddania hołdu energetykom walczącym w obronie Elektrowni Powiśle. Uroczystość, zorganizowana pod hasłem „Energetycy w Powstaniu”, została uświetniona premierowym pokazem animacji stworzonej z wykorzystaniem sztucznej inteligencji, o nazwie „Rozkaz: Zdobyć Elektrownię!”.

W uroczystości uczczenia członków Polskiej Grupy Energetycznej, które walczyły w Powstaniu Warszawskim, we wtorek 1 sierpnia 2023 roku o godzinie 10:30 zgromadzili się na Skwerze Kahla na warszawskim Powiślu.

Uroczystości rozpoczęły się od złożenia wieńców przez przedstawicieli administracji rządowej, zaproszonych gości oraz zarządu PGE i spółek z Grupy PGE, pod pomnikiem upamiętniającym dowódców obrony Elektrowni Warszawskiej. W ceremonii wzięli udział m.in.: Małgorzata Gosiewska, wicemarszałek Sejmu RP, prof. dr hab. Piotr Gliński, minister kultury i dziedzictwa narodowego, Karol Rabenda, podsekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych, Piotr Pyzik, podsekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych, Paweł Sałek, doradca prezydenta RP Andrzeja Dudy, oraz Krzysztof Sobolewski, sekretarz generalny Prawa i Sprawiedliwości.

„Dzisiaj czcimy pamięć bohaterów Powstania Warszawskiego, ale ono nie było tylko warszawskie, to było powstanie polskie. Na ulicach stolicy Żołnierze Armii Krajowej walczyli o wolność całej Polski, a nie tylko Warszawy. Walczyli wszyscy, uczniowie, studenci, robotnicy, urzędnicy, ale także pracownicy Elektrowni Miejskiej. Jako PGE, największa firma energetyczna w Polsce, jesteśmy depozytariuszami pamięci energetyków walczących na Powiślu. To oni 79 lat temu walczyli o wolność, bo mieli Polskę w sercu. Zapłacili za to najwyższą cenę, ale ich ofiara nie była daremna. Dlatego, już kolejny rok z rzędu oddajemy im hołd, ich odwadze, poświęceniu i ofierze. Ich pamięć żyje w nas, a ich duch kształtuje polskość kolejnych pokoleń” – mówi Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej.

Uczestnicy uroczystości mieli okazję zobaczyć premierowy pokaz animacji “Rozkaz: Zdobyć Elektrownię!”. Utwór, stworzony na zlecenie Fundacji PGE, wykorzystuje sztuczną inteligencję i przedstawia wydarzenia związane z zdobyciem Elektrowni Powiśle w pierwszych godzinach Powstania Warszawskiego. Trwająca 5 minut animacja została zaprezentowana w trakcie uroczystości.

banner

Dzięki współpracy z Grupa Historyczną „Zgrupowanie Radosław” i Grupą Rekonstrukcyjno-filmową GRF Bemowo, udało się stworzyć film oparty na wydarzeniach opisanych przez historyka Michała Wujciuka. Film wzbogacono o animacje na podstawie materiału nagranego przy użyciu najnowszych technologii sztucznej inteligencji. Za powstanie filmu odpowiadają producent Goood Film, Paweł Jaworowski oraz reżyser Przemysław Kulikowski. Aby obejrzeć film, odwiedź stronę: https://www.youtube.com/watch?v=PSKDh2ffdDo.

Grupa Historyczna „Zgrupowanie Radosław” oraz Grupa Rekonstrukcyjno-filmowa GRF Bemowo zapewniły wsparcie techniczne przy tworzeniu filmu, który powstał na podstawie wydarzeń opisanych przez historyka Michała Wujciuka. Za produkcję oraz reżyserię odpowiadają Paweł Jaworowski, producent Goood Film, oraz Przemysław Kulikowski. Animacje w filmie zostały stworzone wykorzystując technologię sztucznej inteligencji. Aby obejrzeć film, kliknij link: https://www.youtube.com/watch?v=PSKDh2ffdDo.

PGE przygotowało dla Państwa wyjątkowe wydanie komiksu „Rozkaz: Zdobyć Elektrownię!”, na podstawie scenariusza animacji. Ten niezwykły komiks został wyjątkowo zilustrowany przez Andrzeja Grzechnika. Zachęcamy do zapoznania się z nim na stronie PGE: https://www.gkpge.pl/rozkaz-zdobyc-elektrownie.

Po oficjalnym zakończeniu uroczystości odbyło się Kino Powstańcze na świeżym powietrzu. W programie wydarzenia znalazły się filmy inspirowane Powstaniem Warszawskim, m.in.: „Rozkaz: Zdobyć Elektrownię!”, „Energetycy w Powstaniu: wspomnienia”, „Wywiad jakiego jeszcze nie było: pseudonim „Cubryna” oraz „Energetycy w Powstaniu”, a także „Fajna ferajna czyli powstanie oczyma dzieci” Tomka Stankiewicza, „Powstanie Warszawskie” Jana Komasy, „Godzina W” Janusza Morgernsterna czy „Kanał” Andrzeja Wajdy.

Od 31 lipca do końca września br. w siedzibie PGE przy ul. Mysiej 2 w Warszawie zaprezentowana zostanie wystawa plenerowa „Rozkaz: Zdobyć elektrownię!”, poświęcona pracownikom Elektrowni Powiśle. Ponadto, od 1 sierpnia będzie można podziwiać na elewacji siedziby PGE Polskiej Grupy Energetycznej wielkoformatową siatkę z napisem „Energetycy w Powstaniu Warszawskim. Pamiętamy”, która będzie widoczna przez 63 dni.


Treść pochodzi z serwisu: pap-mediaroom.pl

You may also like

SOSNOWIEC WIADOMOŚCI

Regionalny serwis informacyjny

 

ZP20 Piotr Markowski

Al. Komisji Edukacji Narodowej 36 / 112B
02-797 Warszawa

+48 733 644 002   |   office@zp20.pl

© 2023 Sosnowiec Wiadomości. ZP20 Piotr Markowski

Wykorzystujemy pliki cookies.    Polityka Prywatności    O ciasteczkach
AKCEPTUJĘ