Home Biznes i finanse Nowa rzeczywistość branży automotive

Nowa rzeczywistość branży automotive

by Wiadomości Sosnowiec
0 comment

„Dziś, w nieustannie zmieniających się warunkach, wyzwania stojące przed branżą są jeszcze większe” – powiedział Piero Cannas, prezes Włoskiej Izby Handlowo-Przemysłowej w Polsce (CCIIP).

Luk Palmen, manager ds. innowacji i kooperacji klastra Silesia Automotive and Advanced Manufacturing (SA&AM) dodał:

„Musimy zastanowić się, dokąd zmierza przemysł motoryzacyjny i jaka będzie rola Polski w tym sektorze. Zauważyć możemy nacisk na zwiększenie udziału dostawców działających w Polsce w budowę nowych pojazdów elektrycznych”.

Co słychać w sektorze automotive?

Motoryzacja ostatnio przechodzi bardzo interesujący, ale i ciężki okres. Zaczęło się od pandemii, kiedy fabryki musiały zawiesić produkcję, potem nadeszły kłopoty z dostawami półprzewodników, a teraz wojna w Ukrainie spowodowała przerwanie łańcuchów wartości i dostaw bardzo ważnych komponentów.

„Rosnące ceny stali, ropy naftowej, to wszystko powoduje, że nasi inwestorzy są w nowej, wymagającej sytuacji. Jako strefa ekonomiczna jesteśmy gotowi, by pomagać i rozwiązywać bieżące problemy” – mówił Mateusz Rykała, wiceprezes Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

Niewątpliwie branżę automotive czeka wiele wyzwań, w tym takich, z jakimi nigdy wcześniej nie miała do czynienia.

banner

„Wchodzimy w erę nowych mobilności, przyjaznych środowisku napędów ekologicznych. Z drugiej strony chyba nigdy w historii nie mieliśmy tylu poważnych problemów. Mimo to chcemy skupiać się na tym, żeby iść do przodu, bo nie ma innego wyjścia, nie ma odwrotu od walki o to, żeby klimat był lepszy, od przejścia na napędy niskoemisyjne” – podkreślał Jakub Faryś prezes Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego.

„Wszyscy liczą na to, że przemysł motoryzacyjny w końcu wróci na wysokie obroty wsparty przez mega trendy w mobilności i motoryzacji, czyli samochody elektryczne, pojazdy autonomiczne i to wszystko, co będzie oferowało nam zrównoważoną środowiskowo mobilność w Europie i na świecie” – dodał Paweł Wideł, prezes Związku Pracodawców Motoryzacji i Artykułów Przemysłowych przy Konfederacji Lewiatan.

Zagłębie motoryzacji

„Górny Śląsk i Zagłębie są istotnymi ośrodkami dla branży motoryzacyjnej w Polsce. Automotive to siła napędowa dla gospodarki naszego regionu. Naszym celem jest rozwijać się w nowych kierunkach. Przyszłością jest szeroko pojęta elektromobilność – nie tylko w transporcie publicznym, ale również indywidualnym” – zapowiedział Kazimierz Karolczak, przewodniczący Zarządu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.

„Jedna trzecia firm z naszego miasta jest związana z branżą motoryzacyjną i elektromobilnością. To dla nas duże wyzwanie i wielka nadzieja, ponieważ z miasta górniczo-hutniczego stajemy się, jak cały region, miastem związanym z sektorem automotive” – dodał Marcin Bazylak, prezydent miasta Dąbrowy Górniczej.

Od 25 lat na terenie Śląska i Zagłębia rozwijają się firmy z sektora automotive. Obecnie jest to ponad 500 przedsiębiorstw, z czego 70% to branża motoryzacyjna.

„Jako klaster zrzeszamy 180 podmiotów, w tym ponad 120 firm z branży motoryzacyjnej. Tworzymy platformę współpracy pomiędzy przemysłem motoryzacyjnym, otoczeniem biznesowym, edukacyjnym, badawczo-rozwojowym, bo wierzymy, że śląsko-zagłębiowski region jest najlepszym miejscem dla przemysłu motoryzacyjnego” – tłumaczył Łukasz Górecki, dyrektor klastra Silesia Automotive and Advanced Manufacturing (SA&AM).

„Czyste środowisko, nowe technologie, to jest kierunek, który obraliśmy i chcemy dzielić się tymi doświadczeniami” – podsumował Arkadiusz Chęciński, prezydent miasta Sosnowca.

Więcej informacji i szczegółowa relacja na stronie IABMevent.com

Organizatorzy: Włoska Izba Handlowo-Przemysłowa w Polsce, Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna, Silesia Automotive & Advanced Manufacturing Cluster

Partner goszczący: Miasto Sosnowiec

Partnerzy instytucjonalni: Miasto Dąbrowa Górnicza, Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia

Patronat honorowy: Ambasada Włoch w Warszawie, Ambasada Brytyjska w Warszawie, Polska Agencja Inwestycji i Handlu, Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej, Ministerstwo Klimatu i Środowiska

Platynowy Partner: PartnersPol Group, Insieme, Don Caruso, Bitron

Złoty Partner: Lanzi Group, BCube, Plascotech, Stellantis

Partnerzy strategiczni: Polski Związek Przemysłu Motoryzacyjnego, Związek Pracodawców Motoryzacji i Artykułów Przemysłowych, Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych, Fundacja Promocji Pojazdów Elektrycznych, Advantage Austria, British-Polish Chamber of Commerce, Francusko-Polska Izba Gospodarcza, Polsko-Hiszpańska Izba Gospodarcza, AICE-Italian Association of Foreign Trade, ANFIA, H2IT

KONTAKT:

Aleksandra Gąsowska

tel. 793410008

e-mail: ola@agencja-infinity.pl

Źródło informacji: Włoska Izba Handlowo-Przemysłowa (CCIIP)

 


Informacja pochodzi z serwisu: pap-mediaroom.pl

You may also like

SOSNOWIEC WIADOMOŚCI

Regionalny serwis informacyjny

 

ZP20 Piotr Markowski

Al. Komisji Edukacji Narodowej 36 / 112B
02-797 Warszawa

+48 733 644 002   |   office@zp20.pl

© 2023 Sosnowiec Wiadomości. ZP20 Piotr Markowski

Wykorzystujemy pliki cookies.    Polityka Prywatności    O ciasteczkach
AKCEPTUJĘ