Home Biznes i finanse Transformacja energetyczna rybnickiej elektrowni

Transformacja energetyczna rybnickiej elektrowni

by Wiadomości Sosnowiec
0 comment

Po pięćdziesięciu latach eksploatacji, 31 grudnia 2023 roku zakończono działalność dwóch najstarszych węglowych bloków energetycznych nr 3 i 4 w Elektrowni Rybnik, należącej do PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna z Grupy PGE. Planowane jest zastąpienie wyłączonych bloków nowoczesnym blokiem gazowym o mocy 882 MW, którego uruchomienie zaplanowano na grudzień 2026 roku.

„Wyłączenie starych bloków węglowych to element prowadzonej przez PGE transformacji energetycznej i zmiany struktury wytwarzania energii elektrycznej w Polsce na nisko i zeroemisyjną. Budowany obecnie w Rybniku największy w Polsce blok gazowo-parowy o mocy 882 MW, skutecznie zastąpi wyłączane bloki węglowe, zapewniając stabilne dostawy energii dla całego regionu” – mówi Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej. „Nowa jednostka znacznie ograniczy emisje pyłów i tlenków siarki, co przyczyni się do poprawy jakości powietrza w regionie, a dzięki znacznemu spadkowi emisji CO2 ograniczony zostanie wpływ kosztów uprawnień do emisji CO2 na wytwarzanie energii” – dodaje Wojciech Dąbrowski.

„Rybnicka elektrownia to zakład, który na stałe wpisał się w krajobraz Rybnika. Produkcję energii elektrycznej rozpoczęliśmy tu w 1972 roku. Chciałbym podziękować całej załodze, w szczególności obsługującej bloki energetyczne nr 3 i 4, za wieloletnią pracę i zaangażowanie. To dzięki Państwu przez 50 lat energia elektryczna produkowana w wyłączonych jednostkach mogła płynąć do tysięcy polskich gospodarstw domowych, szkół, szpitali i innych budynków użyteczności publicznej, zapewniając im tak ważne bezpieczeństwo energetyczne” – powiedział Zbigniew Kasztelewicz, p.o. prezesa zarządu PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna.

Bloki 3 i 4 Elektrowni Rybnik odnotowały ponad 631 tysięcy godzin pracy i wyprodukowały prawie 114 milionów megawatogodzin energii elektrycznej.

Pomysł budowy elektrowni w Rybniku sięga roku 1966, kiedy zatwierdzono projekt zakładu o nazwie „Zakłady Okręgu Południowego w Katowicach – Elektrownia Rybnik”. Ze względu na konstrukcję elektrowni, obejmującą chłodzenie bloków energetycznych za pomocą chłodni kominowych i sztucznego zbiornika wodnego, prace były ogromne. W 1968 roku rozpoczęła się budowa sztucznego zbiornika na rzece Rudzie, obecnie znany jako Zalew Rybnicki, który jest jednym z symboli miasta. Bloki 1-4 elektrowni należą do tzw. starego etapu, natomiast bloki 5-8 to nowy etap, które zostały oddane do użytku w 1978 roku.

Elektrownia Rybnik obecnie dysponuje mocą elektrowni wynoszącą 900 MW brutto, po wyłączeniu bloków 1 i 2 w sierpniu 2021 roku oraz bloków 3 i 4 na koniec 2023 roku. Moc ta pochodzi z zainstalowanych czterech bloków energetycznych nr 5-8.

banner

Realizowana jest budowa bloku gazowo-parowego o mocy 882 MW o wartości ok. 3 mld złotych netto na terenie Elektrowni Rybnik. Nowy blok, który powstanie do końca 2026 r., przyczyni się do zmniejszenia emisji CO2 oraz wzmocni bezpieczeństwo energetyczne Polski. Będzie również zapewniał stabilne dostawy energii dla ok. 2 mln gospodarstw domowych oraz nowe miejsca pracy. Nowa jednostka gazowa zastąpi cztery wyłączone z eksploatacji bloki węglowe – bloki nr 1, 2, 3 i 4 o łącznej mocy 900 MW.

Elektrownia Rybnik jest obecnie jednym z wiodących przedsiębiorstw energetycznych w Polsce, które stale dąży do utrzymania swojej pozycji lidera zarówno w zakresie technologii, jak i organizacji i zarządzania. Zakład ten stosuje system zarządzania wysokiej jakości, spełniający normy PN-EN ISO 9001, PN-EN ISO 14001, PN-EN ISO/IEC 27001, PN-N-18001 oraz PN-ISO 45001. Elektrownia Rybnik spełnia surowe krajowe i europejskie normy środowiskowe, w tym dotyczące emisji tlenków azotu, dwutlenku siarki, pyłów oraz rtęci. W ostatnich latach przeprowadzono tam wiele inwestycji, takich jak modernizacja elektrofiltrów, budowa instalacji ciągłego monitoringu ilości rtęci w spalinach czy doposażenie laboratorium w dodatkowy sprzęt pomiarowy. Elektrownia Rybnik dysponuje także nowoczesnymi instalacjami odsiarczania, odazotowania i redukcji pyłów.


Źródło wiadomości: pap-mediaroom.pl

You may also like

SOSNOWIEC WIADOMOŚCI

Regionalny serwis informacyjny

 

ZP20 Piotr Markowski

Al. Komisji Edukacji Narodowej 36 / 112B
02-797 Warszawa

+48 733 644 002   |   office@zp20.pl

© 2023 Sosnowiec Wiadomości. ZP20 Piotr Markowski

Wykorzystujemy pliki cookies.    Polityka Prywatności    O ciasteczkach
AKCEPTUJĘ