Home Biznes i finanse Walczący Prezes PGE Wojciech Dąbrowski: Ochrona Turów niezmienna

Walczący Prezes PGE Wojciech Dąbrowski: Ochrona Turów niezmienna

by Wiadomości Sosnowiec
0 comment

Wojewódzki Sąd Administracyjny wstrzymał postępowanie dotyczące skarg niemieckich, czeskich i polskich organizacji ekologicznych oraz miasta Zittau, które zakwestionowały decyzję środowiskową dla Kopalni Turów. Zawieszenie postępowania jest spowodowane proceduralnymi aspektami związanymi z zakończeniem postępowania dotyczącego zmiany decyzji środowiskowej. Do tej pory Kopalnia Turów wydała na usunięcie skutków wpływu na środowisko aż 42 mln zł.

„Kopalnia i Elektrownia Turów pozostaną przez co najmniej 20 lat jednym z najważniejszych źródeł energii w Polsce. Dlatego od początku nie uznawaliśmy zasadności jakichkolwiek zarzutów skierowanych względem decyzji środowiskowej Kopalni Turów. W trakcie starań o decyzję środowiskową Kopalnia Turów intensywnie współpracowała ze stroną czeską i niemiecką w zakresie raportu o oddziaływaniu na środowisko. Do tej pory Kopalnia Turów przeznaczyła aż 42 mln zł na realizację jej zapisów, czego efektem jest szereg inwestycji proekologicznych pozytywnie wpływających na stan środowiska naturalnego w rejonie Trójstyku Polski, Czech i Niemiec. Od trzech lat walczymy o to, aby Kopalnia Turów mogła prowadzić swoją działalność i będziemy to robić nadal, bo kompleks Turów to istotny element naszego bezpieczeństwa energetycznego” – powiedział Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej.

Aby zapewnić, że Kopalnia Turów będzie wpływać na środowisko w sposób zgodny z obowiązującymi normami, odbyły się liczne spotkania przedstawicieli stron czeskiej i niemieckiej, w tym z udziałem mieszkańców rejonów przygranicznych. W 2019 r. zostały podpisane protokoły z uzgodnień transgranicznych, w których określono środki minimalizujące oddziaływanie Kopalni Turów na pobliskie środowisko. Kwestie te zostały uwzględnione w decyzji środowiskowej, która zapewnia, że działalność kopalni odbywa się zgodnie z obowiązującymi regułami.

Kopalnia Turów jest zaangażowana w wiele inwestycji prośrodowiskowych wynikających z decyzji środowiskowych. Łącznie przeznaczono na te działania już 42 mln zł. Wśród podjętych działań znajduje się m.in. budowa podziemnego ekranu przeciwfiltracyjnego, który z powodzeniem przeszedł wszystkie testy, ekrany przeciwhałasowe i przeciwpyłowe, wymiana krążników na cichobieżne, innowacyjne monitoringi wody, hałasu i powietrza, systemy zraszania dróg, obudowy newralgicznych przenośników i stacji przesypowej oraz wiele innych inicjatyw zapewniających ochronę środowiska.

Kompleks Turów to kluczowy element dla bezpieczeństwa energetycznego Polski. Jego produkcja energii stanowi aż 8% całej krajowej produkcji, dając dostęp do energii elektrycznej dla niemal co dziesiątego polskiego domu. Kopalnia i Elektrownia Turów są również największymi pracodawcami w regionie, zapewniając bezpośrednio stabilne zatrudnienie dla blisko 5 tysięcy osób. Co więcej, ich działalność przekłada się na stabilny byt dla około 60-80 tysięcy osób, w tym ich rodzin. Dodatkowo, jako jeden z największych producentów energii w kraju, Kompleks Turów gwarantuje ciągłe dostawy energii do polskiego systemu elektroenergetycznego, szczególnie w czasie, gdy tej energii najbardziej potrzeba, wykorzystując do tego wyłącznie krajowe surowce.

banner

Na podstawie aktualności z serwisu: pap-mediaroom.pl

You may also like

SOSNOWIEC WIADOMOŚCI

Regionalny serwis informacyjny

 

ZP20 Piotr Markowski

Al. Komisji Edukacji Narodowej 36 / 112B
02-797 Warszawa

+48 733 644 002   |   office@zp20.pl

© 2023 Sosnowiec Wiadomości. ZP20 Piotr Markowski

Wykorzystujemy pliki cookies.    Polityka Prywatności    O ciasteczkach
AKCEPTUJĘ