Home Biznes i finanse Nowe połączenie kolejowe Bytomia – Zabrze – Ruda Śląska – Komunikat Kolei Plus

Nowe połączenie kolejowe Bytomia – Zabrze – Ruda Śląska – Komunikat Kolei Plus

by Wiadomości Sosnowiec
0 comment

PGE Dystrybucja, członek Grupy PGE, podpisała umowę na budowę rozdzielni sieciowej w Siedlisku w województwie warmińsko-mazurskim. Inwestycja ta nie tylko wesprze rozwój infrastruktury kolejowej w Polsce, ale również pozwoli na ochronę przyrody w otoczeniu Wielkich Jezior Mazurskich.

Ministerstwo Infrastruktury ogłasza, że 4 sierpnia 2023 r. PKP Polskie Linie Kolejowe SA podpisało umowę z wykonawcą, który zaprojektuje łącznice kolejowe, umożliwiające podróż między Bytomiem a Zabrzem oraz Ruda Śląską. Projekt został zrealizowany w ramach Rządowego Programu Uzupełniania Lokalnej i Regionalnej Infrastruktury Kolejowej Kolej Plus, który obowiązuje do 2029 r.

Program Kolej Plus przynosi wiele korzyści mieszkańcom aglomeracji śląskiej, dzięki któremu możliwe jest rozszerzenie sieci kolejowej i oferowanie wyższego poziomu komfortu podróżowania. Wiceminister infrastruktury Andrzej Bittel zaznaczył, że budowanie spójnej sieci kolejowej to najważniejszy cel Programu Kolej Plus, a jego realizacja przyczyni się do rozwoju i poprawy jakości życia mieszkańców.

Nowe połączenie kolejowe między Bytomiem, Rudy Śląską, Zabrzem oraz Katowicami pozwoli na szybszą i wygodną podróż. Budowa łącznic kolejowych zmniejszy czas przejazdu pociągiem z Bytomia do Rudy Chebzie do zaledwie 10 minut, a z Rudy Orzegowa do Katowic – do 15 minut. Projekt zakłada także modernizację istniejącej linii kolejowej pomiędzy Zabrzem Biskupicami a Rudą Chebzie (nr 189). Głównym celem jest włączenie nowych dzielnic Bytomia i Rudy Śląskiej do sieci przewozów pasażerskich oraz umożliwienie uruchomienia nowych połączeń w aglomeracji.

banner

Projekt Ruda Orzegów oraz Bytomu w rejonie ul. Zabrzańskiej zakłada budowę nowych przystanków kolejowych, które mają zwiększyć dostęp do kolei. Prace projektowe zostaną wykonane w latach 2023-2026, a roboty budowlane w latach 2026-2029. Całkowita wartość projektu to ponad 270 mln zł.

Projekt ten ma na celu stworzenie nowego połączenia łączącego Rudę Chebzie/Zabrze z Bytomiem, co znacznie ułatwi przemieszczanie się między tymi miastami. Nowo wybudowane przystanki oraz połączenia kolejowe umożliwią szybką i bezpieczną podróż na trasie Ruda Chebzie/Zabrze – Bytom.

Województwo śląskie w programie Kolej Plus

W Programie Kolej Plus, który jest realizowany w województwie śląskim, znajduje się aż osiem projektów o szacowanej wartości ponad 2 mld zł.

Śląskie przygotowuje się do podpisania umów z wykonawcami prac projektowych w III kwartale 2023 r. Zadanie obejmuje połączenie kolejowe Jastrzębia-Zdroju z Katowicami oraz alternatywne połączenie aglomeracyjne Tychy – Katowice Murcki – Katowice Ligota linią kolejową nr 142.

Przedsięwzięcie, którego celem jest zwiększenie zdolności przepustowej linii kolejowej nr 140 oraz odbudowa linii kolejowej nr 198, jest obecnie realizowane poprzez prowadzenie postępowań przetargowych. Projekt polega na budowie drugiego toru i dodatkowych przystanków osobowych na odcinku Katowice Ligota – Orzesze Jaśkowice oraz na przywróceniu połączenia na trasie: Katowice – Gliwice – Pyskowice Miasto.

W lipcu zostały ogłoszone dwa przetargi – jeden dotyczący budowy alternatywnego połączenia kolejowego Gliwice – Ruda Kochłowice – Katowice, a drugi dotyczący rewitalizacji linii kolejowej nr 162 na odcinku Dąbrowa Górnicza Strzemieszyce – Huta Katowice, wraz z odbudową i rozbudową przystanków osobowych w Dąbrowie Górniczej.

Projekt rewitalizacji linii kolejowej nr 190 na odcinku Skoczów – Bielsko-Biała został zakwalifikowany na listę podstawową programu Kolej Plus. PKP PLK SA poinformowało Miasto Bielsko-Białą o możliwości realizacji tej inwestycji, która wcześniej znajdowała się na liście rezerwowej. Aktualnie trwają uzgodnienia między PLK SA a JST, których celem jest podpisanie umowy o współpracy.

Program Kolej Plus zapewni mieszkańcom Polski lepsze życie i zwiększy atrakcyjność wielu regionów do 2029 r. Wartość całego programu to 13,3 mld zł, z czego 11,2 mld stanowią środki budżetu państwa, a 2 mld wpłacone przez jednostki samorządu terytorialnego. Bez wątpienia, program przyczyni się do wyeliminowania wykluczenia komunikacyjnego, umożliwiając ludziom dostęp do najbardziej przyjaznego środowisku środka transportu zbiorowego, czyli kolei.

PAP SA udostępnia komunikaty publikowane w serwisie bez modyfikacji treści, tak jak została ona dostarczona przez nadawcę. Nadawca ponosi pełną odpowiedzialność za zawartość komunikatu – zgodnie z art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)


Pochodzenie wiadomości: pap-mediaroom.pl

You may also like

SOSNOWIEC WIADOMOŚCI

Regionalny serwis informacyjny

 

ZP20 Piotr Markowski

Al. Komisji Edukacji Narodowej 36 / 112B
02-797 Warszawa

+48 733 644 002   |   office@zp20.pl

© 2023 Sosnowiec Wiadomości. ZP20 Piotr Markowski

Wykorzystujemy pliki cookies.    Polityka Prywatności    O ciasteczkach
AKCEPTUJĘ