Home Biznes i finanse Nowy tytuł: Finansowy wsparcie PKO Banku Polskiego dla programu atomowego ORLEN Synthos Green Energy

Nowy tytuł: Finansowy wsparcie PKO Banku Polskiego dla programu atomowego ORLEN Synthos Green Energy

by Wiadomości Sosnowiec
0 comment

Bank Gospodarstwa Krajowego, Pekao, PKO Bank Polski i Santander Bank Polska wyraziły zgodę na współpracę w zakresie zapewnienia finasowania dla planowanej budowy małych reaktorów jądrowych, tak zwanych SMR-ów, przez ORLEN Synthos Green Energy. Wszystkie cztery banki będą wspólnie pracować nad opracowaniem optymalnego modelu finansowania oraz zabezpieczeniem środków na ten szczególny projekt.

„Największe banki w Polsce uwierzyły w nasz projekt i są gotowe wziąć udział w finansowaniu transformacji energetycznej naszego kraju. Skala naszych inwestycji plasuje je wśród największych w kraju, ale grono partnerów, z którymi zamierzamy to zrobić, jest gwarancją sukcesu” – zapowiada Jarosław Grodzki, przewodniczący Rady Nadzorczej ORLEN Synthos Green Energy (OSGE).

„Doskonale rozumiemy jego rolę i potrzebę zwiększenia udziału atomu w naszym miksie energetycznym. Jako polski bank rozwoju chcemy angażować się w projekty, które zwiększą niezależność energetyczną i bezpieczeństwo strategiczne naszego kraju, a także dają przemysłowi możliwość pozyskania taniej i zeroemisyjnej energii” – przekonuje Beata Daszyńska-Muzyczka, prezes zarządu BGK.

Reaktory BWRX-300 to jedne z innowacyjnych rozwiązań w postaci SMR – Small Modular Reactor, który został zaprojektowany przez GE Hitachi Nuclear Energy.

Reaktory jądrowe są stabilnym, bezpiecznym i niezależnym od pogody źródłem energii, które mogą stać się przyszłością polskiej energetyki.

Transformacja polskiej energetyki w stronę efektywnych i bezemisyjnych technologii jest priorytetem. W tym celu, wybór mniejszych, rozproszonych reaktorów jest korzystny, ponieważ jest to szybszy i prostszy sposób na rozbudowę mocy.

banner

Reaktory BWRX-300 zaprojektowane przez GE Hitachi Nuclear Energy są przykładem takich rozwiązań, wykorzystujących technologię SMR – Small Modular Reactor.

Reaktory jądrowe oferują wysoki poziom bezpieczeństwa, stabilności i dostarczania energii niezależnie od warunków pogodowych, a stosowanie ich w polskiej energetyce w przyszłości może przynieść wiele korzyści.

Zielona transformacja i uniezależnienie energetyczne są kluczowymi czynnikami dla rozwoju Polski. Lech Gałkowski, członek zarządu Santander Bank Polska oraz kierujący Pionem Bankowości Biznesowej i Korporacyjnej, zaznaczył, że instytucje finansowe chcą zapewnić polskim przedsiębiorcom dostęp do niedrogiej energii. „Cieszymy się, że mogliśmy wspólnie z OSGE wykonać ważny krok w kierunku rozwoju tego sektora” – podkreślił Gałkowski.

Podpisanie umowy o współpracy z PKO Bankiem Polskim jest kluczowym krokiem w realizacji strategii rozwoju banku na lata 2023-2025 oraz wspiera wysiłki Polski w kierunku niezależności energetycznej i przekształcenia gospodarki w kierunku całkowitej neutralności klimatycznej.

„Jednocześnie dzięki stabilnym i zdywersyfikowanym źródłom energii stworzone będą warunki do dalszego dynamicznego rozwoju i zachowania konkurencyjności gospodarki w środowisku dynamicznych zmian na rynku” – zapewnia Andrzej Kopyrski, wiceprezes PKO Banku Polskiego, nadzorujący Obszar Bankowości Firm i Przedsiębiorstw oraz Bankowości Korporacyjnej.

17 kwietnia br. OSGE podpisała umowę z amerykańskimi instytucjami finansowymi EXIM Banku i U.S. International Development Finance Corporation (DFC). Dokument ten zakłada wsparcie finansowe dla planów OSGE, które mają na celu wprowadzenie technologii BWRX-300 w Polsce. EXIM i DFC są rządowymi instytucjami finansującymi rozwój amerykańskiej gospodarki oraz ekspansję amerykańskich przedsiębiorstw. Ich decyzja o wspieraniu wdrożenia technologii BWRX-300 jest sygnałem dla branży finansowej o dużym potencjale budowy reaktorów GE-Hitachi.

17 kwietnia OSGE podpisała umowę z EXIM Banku i U.S. International Development Finance Corporation (DFC). Umowa ta zakłada wsparcie finansowe dla realizacji planów OSGE dotyczących wprowadzenia technologii BWRX-300 w Polsce. EXIM i DFC są instytucjami rządowymi, których zadaniem jest wspieranie amerykańskiej gospodarki i ekspansji amerykańskich przedsiębiorstw. Wsparcie dla wdrożenia technologii BWRX-300 w Polsce jest pozytywnym sygnałem dla branży finansowej, co potwierdza, że budowa reaktorów GE-Hitachi ma duży potencjał.

OSGE ogłosiło swoje pierwsze wybory lokalizacji, w których powstaną reaktory BWRX-300. Wśród nich są: Włocławek, Ostrołęka, Stawy Monowskie (Oświęcim), Warszawa, Kraków-Nowa Huta, Dąbrowa Górnicza oraz Tarnobrzeg-Stalowa Wola (Specjalna Strefa Ekonomiczna).


Źródło: pap-mediaroom.pl

You may also like

SOSNOWIEC WIADOMOŚCI

Regionalny serwis informacyjny

 

ZP20 Piotr Markowski

Al. Komisji Edukacji Narodowej 36 / 112B
02-797 Warszawa

+48 733 644 002   |   office@zp20.pl

© 2023 Sosnowiec Wiadomości. ZP20 Piotr Markowski

Wykorzystujemy pliki cookies.    Polityka Prywatności    O ciasteczkach
AKCEPTUJĘ