Spotkania ze sztuką: 1800 uczniów z całej Polski w lekcjach muzealnych

Uczniowie i opiekunowie z całej Polski mieli okazję wziąć udział w pierwszej edycji konkursu „Spotkania ze Sztuką”, którego organizatorem była Fundacja PGE. Przez 18 tygodni zorganizowano łącznie 90 wycieczek do Muzeum Narodowego w Warszawie, Krakowie oraz Lublinie, w których wzięło udział blisko 1800 uczniów i ponad 200 opiekunów ze szkół podstawowych.

„Bardzo nas cieszy, że dzięki konkursowi Fundacji PGE >>Spotkania ze sztuką<< blisko 1800 uczniów z mniejszych miejscowości mogło, niekiedy pierwszy raz w życiu, odwiedzić najważniejsze muzea sztuki w Polsce. Tak liczny udział młodych ludzi w 90 lekcjach muzealnych to dowód na to, że młodzież, jeżeli ma taką możliwość, chętnie korzysta z kontaktu ze sztuką. To duża motywacja, żeby kontynuować te działania” – mówi Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej. „PGE aktywnie podchodzi do mecenatu kultury i jej promocji, będąc jednym z największych mecenasów kultury w Polsce” – dodaje Wojciech Dąbrowski.

Uczniowie naszej szkoły mieli okazję odwiedzić trzy największe muzea narodowe w Polsce – Muzeum Narodowe w Warszawie, Muzeum Narodowe w Krakowie oraz Muzeum Narodowe w Lublinie. Na lekcjach muzealnych dzieci miały okazję poznać dzieła wielu wybitnych polskich artystów, m.in. Tamary Łempickiej, Jana Matejki, Stanisława Wyspiańskiego czy Jacka Malczewskiego. Zwiedzanie muzeów zgromadziło ogromne grono uczniów – ponad 700 odwiedzających Muzeum Narodowe w Warszawie, 630 w Krakowie oraz 450 w Lublinie.

19 września 2022 roku Fundacja PGE ogłosiła konkurs skierowany do uczniów klas podstawowych z miejscowości poniżej 50 tys. mieszkańców na terenie całej Polski. Uczestnicy konkursu mieli za zadanie przedstawić własną interpretację wybranego dzieła polskiego malarza, którego obraz można było oglądać w jednym z polskich muzeów. Celem tego wyzwania było zachęcenie do odwiedzania polskich muzeów, a także dokonania interpretacji artystycznych dzieł.

Ponad 400 szkół podstawowych z całej Polski przystąpiło do konkursu, a do jury nadesłano 500 prac plastycznych, które ocenili 90 zwycięzców. W nagrodę PGE Polska Grupa Energetyczna zorganizowała wycieczki do Muzeum Narodowego w Warszawie, Krakowie lub Lublinie dla laureatów konkursu i ich opiekunów. Wyprawy trwały od 23 listopada 2022 r. do 31 marca 2023 r. i były okazją do poznania historii Polski w atrakcyjny sposób.

Uczestnicy najlepszych prac konkursowych zostali nagrodzeni bonem do wykorzystania w sklepie Empik o wartości 300 zł.

Efekty ich pracy można podziwiać na wystawach online w Muzeum Narodowym w Warszawie, Krakowie i Lublinie.

Zapraszamy do udziału w kolejnej edycji konkursu „Spotkania ze sztuką”, która odbędzie się jesienią tego roku.

Zapraszamy do oglądania filmu, który przedstawia wybrane przez PGE Polską Grupę Energetyczną instytucje kultury w całej Polsce. Link do filmu na YouTube: https://www.youtube.com/watch?v=2IJIiclGf58 

PGE Polska Grupa Energetyczna wspiera 20 instytucji kultury w całej Polsce, w tym Muzeum Narodowe w Warszawie, Muzeum Narodowe w Krakowie, Zamku Królewskiego na Wawelu, Muzeum Narodowego w Lublinie oraz 16 filharmonii i instytucji muzycznych. Są to następujące instytucje: Filharmonia Narodowa w Warszawie, Filharmonia Opolska im. Józefa Elsnera, Filharmonia Śląska im. Henryka Mikołaja Góreckiego w Katowicach, Opera i Filharmonia Podlaska, Filharmonia Zielonogórskiej im. Tadeusza Bairda, Narodowe Forum Muzyki im. Witolda Lutosławskiego we Wrocławiu, Filharmonia im. Karola Szymanowskiego w Krakowie, Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie, Toruńska Orkiestra Symfoniczna, Filharmonia Podkarpacka im. Artura Malawskiego w Rzeszowie, Filharmonia im. Henryka Wieniawskiego w Lublinie, Polska Filharmonia Bałtycka im. Fryderyka Chopina w Gdańsku, Opera Nova w Bydgoszczy, Filharmonia Gorzowska, Filharmonia Świętokrzyska im. Oskara Kolberga w Kielcach i Filharmonia Dolnośląska w Jeleniej Górze.

We wrześniu 2022 r. PGE postanowiła rozpocząć kampanię, której hasłem jest „Uczestnicz w kulturze”. Jej celem było zachęcenie ludzi do odkrywania kultury, pokazanie, że kontakt z nią wyzwala wyobraźnię i daje mnóstwo możliwości oraz uświadomienie, że kultura jest dostępna dla każdego.


Treść pochodzi z serwisu: pap-mediaroom.pl

Related posts

Fundacja Etnoster na Międzynarodowych Targach Rzemiosła w Lizbonie

Odkrywamy smaki Polski – podsumowanie Tygodnia Kuchni Polskiej

Świat sztuki na wyciągnięcie ręki: PGE zaprasza do udziału w drugiej edycji konkursu „Spotkania ze sztuką